Сетете се на минатото со оваа виртуелна веб-локација macOS 8

MacOS 8

За оние од нас кои веќе сме на возраст, (за среќа или за жал, во зависност од тоа како гледате на тоа) халуцинираме секогаш кога ќе најдеме виртуелна машина која имитира компјутер од пред десет, дваесет или триесет години. Во овој случај, тоа е 25, поточно.

Од MacOS 8 За прв пат беше објавен на Mac во 1997 година, а сега можете да го стартувате виртуелно од вашиот прелистувач и на тој начин да се сеќавате на старите времиња, ако сте во педесеттите години или ако сте дете, видете како работеле компјутерите на Apple на тоа време.

Првиот компјутер што го имав беше а Синклер ZX81. Беше поврзан со телевизорот преку аналоген излез и имаше црно-бела резолуција од 256 x 192 пиксели и 1K RAM. Надворешното складирање беше направено со поврзување на конвенционален аудио касетофон со него. Сегашниот од каде што пишувам сега е 24-инчен iMac со M1 процесор. Речиси никаква разлика.

Така, во тие четириесет години што го делат ZX81 од iMac, имав компјутери од сите видови, а меѓу нив и Мекинтош Квадра кој почина со macOS 8 во неговите вени. Така, кога наидов на нов емулатор за таа верзија на macOS оваа недела, немав друг избор освен да го пробам.

Благодарение на луѓето во Infinite Mac, сега можете да пробате Macintosh на годишен 2000, од секаков тип на компјутер. Без инсталации, ниту драјвери од кој било вид, бидејќи се работи за виртуелна машина што работи на веб-сервер. Така, едноставно со пристап до веб-страницата на емулаторот, можете да го стартувате macOS 8 од вашиот прелистувач.

Доживејте како изгледаше Macintosh од 2000 година

Само треба да влезете macos8.app и ќе можеш на виртуелен начин да работиш Mac компјутер од 2000. Не е XNUMX% оперативен, но ќе можеш да ги извршуваш програмите и игрите што ќе ги видиш инсталирани, па дури и да прикачуваш и преземаш свои датотеки. Наместо тоа, една од работите што нема да можете да ги направите е да пристапите на интернет од вашиот Netscape прелистувач. Срамота.

Како и да е, можете добро да се забавувате мачејќи се со macOS 8. Без разлика дали сте почнале да работите со него (дедо), или само да се пробивате околу Mac од 2000 година. Шмркајте, шмркајте…


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.