Грижете се за батеријата на вашиот нов Mac

Грижете се за батеријата

Ние веќе разговаравме со вас во овие денови за неколку работи што треба да ги имате предвид при лансирање на нов Mac, пред неколку дена ви направивме А. список на апликации (прилично ефтино) со кои ќе започнете да ги искористувате перформансите на вашиот нов Mac, основни апликации што ќе ви требаат кога ќе стартувате целосно нов Mac.

Денес одиме со проблем што го загрижува секој што ќе купи нов преносен уред (било да е тоа Mac или iPhone итн.), Батерии. Willе се фокусираме на MacBook Pro и MacBook Air, но имајте во предвид дека сите преносни (или мобилни) батерии на уредот работат на сличен начин. И, многу е вообичаено да се запрашаме што да правиме кога лансираме уред: полнете го, а не полнете го ..., тоа е прашањето.

Како прво, мора да мислиме дека батериите не се засекогаш, тие ја губат својата автономија со текот на времето и тоа е нешто сосема нормално. Јас исто така ќе ти го кажам тоа батериите што се монтираат во MacBook Pro и Air имаат голема автономија и можат да траат скоро цел ден.

Потрошувачката на батерија е пропорционална на употребата што ја користите на вашиот Mac. Користењето игри, видео алатки, веб-страници со блиц, троши многу повеќе батерија. Исто така, ако имате вклучен Bluetooth или Wi-Fi, исто така ќе ја потрошите батеријата. Да навистина, Лаптопите (затоа се нарекуваат лаптопи) се наменети да се користат со батерија, затоа не се опседнувајте со полнењето на батеријата.

О добро, постојат начини да заштедите батерија и дека тоа трае долго ...

 1. Веднаш штом ќе го извадите вашиот нов Mac од неговата кутија, ќе видите дека доаѓа со одредена батерија, се препорачува во овој случај целосно да го исцрпите неговото полнење. Можете да го конфигурирате Mac за вашите потреби додека ја празните батеријата и потоа да ја наполните до 100%. По достигнувањето на тој процент, ќе ја калибрирате батеријата и таа ќе биде подготвена да ви ги понуди своите максимални перформанси.
 2. Барем еднаш месечно се препорачува да завршите циклус на полнење, односно целосно да ја испразните батеријата и потоа да ја наполните. Или што е исто, калибрирај ја батеријата така што секогаш ти нуди максимална автономија.
 3. Обидете се исклучете го полначот од струја кога ќе достигне 100%. Батериите имаат микрочип што овозможува батеријата да престане да се напојува кога ќе го достигне максималното полнење, но вашата батерија ќе цени што ќе ја исклучите од струја кога е целосно наполнета ...
 4. Како и секогаш, важно е тоа не ја ставајте батеријата (или воопшто Mac) на екстремни температури (и топло и ладно), обидете се да работите и на рамни површини што му овозможуваат на компјутерот да „дише“.
 5. И како што претходно коментиравме, обидете се да не користите непотребни функции на вашиот Mac (Wi-Fi, Bluetooth) бидејќи тоа ќе направи секој пат кога автономијата е помала. Големата осветленост е исто така и одвод на батерии.

И најважно од сè (повторуваме): не опседнувај. Батеријата не е засекогаш и вистината е дека не е „скап“ елемент, па после неколку години употреба секогаш можете да ја замените со нова.

Повеќе информации - Апликации што мора да ги имате за вашиот нов Mac

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.