Се појавуваат првите резултати за перформанси на MacBook Air M2

MacBook Air 2

Иако првиот Macbook Air M2 Тие ќе бидат испорачани до следниот петок, 15 јули, некои привилегирани „приклучени“ на компанијата, веќе го имаат во свои раце. Без разлика дали станува збор за новинар или Јутјубер од технолошкиот сектор или за работник од овластените дистрибутери на Apple, бидејќи тие ги добиваат првите единици што ќе бидат пуштени во продажба во петок следната недела.

Факт е дека веќе го отпакуваа и го вклучија во струја, а не им требаше ниту еден ден да се тестираат неговите перформанси и да се прикачат на популарната апликација за компјутерско тестирање Гикбенч 5. Ајде да видиме каков резултат имаш.

Умешен корисник на Твитер забележал резултат на Geekbench за новиот MacBook Air со погон M2. Тој уред, MacBook Air со M2 чип и 16GB унифицирана меморија, постигна резултат од едно јадро од 1.899 поени и повеќејадрен резултат од 8.965 поени.

Овие резултати се практично исти како оние постигнати од страна на 13-инчен MacBook Pro со чипот M2, кој потврдува дека тетратките работат речиси идентично при тестовите за перформанси на Geekbench. Ова не е ништо ново, бидејќи токму истото се случи со MacBook Pro и MacBook Air опремени со M1 процесор.

Но, има одредена разлика што апликацијата не ја открива. Додека M2 работи подеднакво добро на MacBook Air и MacBook Pro на самото место тестови на Geekbench, имајте на ум дека при многу долги оптоварувања, MacBook Pro има внатрешен вентилатор. за да ги освежите процесорот и матичната плоча, само против ладилникот што го интегрира MacBook Air.

20% побрз од М1

Ако го споредиме откриениот резултат со оној на претходната генерација на MacBook Air со чипот M1 (просечен резултат на едно јадро од 1.706 и просечен резултат од повеќе јадра од 7420), ќе видиме дека MacBook Air M2 нуди до 20% побрзи перформанси со повеќе јадра во споредба со моделот М1. Неверојатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.