Се појавуваат првите обележја на iMac Pro со Intel Xeon

Еден од најочекуваните модели на Mac од страна на професионални корисници кои секојдневно користат Mac е iMac Pro, спектакуларен модел кој во теорија ќе пристигне во декември оваа година и дека нема да има никаква врска со моќта што во моментов можеме да ја најдеме во iMac.

Исто така, за да може полесно да се разликуваат, Apple ќе го понуди овој модел само во просториско сива боја, заедно со тастатурата, глувчето и trackpad во иста боја, а тоа не може да се купи независно од iMac Pro.Но, додека го чекаме доаѓањето на овој нов iMac за професионалниот сектор, веќе започнаа да циркулираат некои клупи на овој уред, поточно моделот управуван од Intel Xeon .

Моделот iMac Pro кој ги помина одредниците ни нуди прилагоден модел со чип Intel Xeon кој допрва треба да биде официјално објавен. Резултатите од белегот ни покажуваат модел од 3.2 GHz, со 8 јадра Xeon W-2140B, иако има и уште еден наведен модел кој работи на 3GHz, со 10 јадра Xeon W-2150B. Изгледаат сите овие модели под етикетата AAPJ1371,1 И за разлика од другите Xeon процесори, процесорите имаат наставка „Б“, некои од резултатите се од минатиот август, додека најновиот е од 5 октомври.

Мулти-јадрото на Geekbech за 8-јадрен модел ни дава во просек 23.536, највисока изведба на некогаш издадениот iMac. Всушност, тој е за 22% побрз од најновиот iMac 5k напојуван со 7GHz четири-јадрен Core i4,2, кој има резултат од 19.336. Од своја страна, 10-јадрениот iMac Pro добива резултат од 35.917, 41% побрз од најмоќниот Mac Pro опремен со Xeon E5 12-јадрен 2,7 GHz.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.