Дали розовите пиксели се прикажуваат на екранот кога го поврзувате вашиот нов Mac Mini преку HDMI? Вие не сте единствените

Mac mini со M1 е најбрз меѓу еднојадрените процесори

Освен ако не сте ран посвоител, никогаш не е препорачливо да се купи првата генерацијаn на нов производ, производ кој се соочува со голем број инциденти што исчезнуваат во следните генерации. Во случајот на новиот Mac Mini, мора да додадеме уште еден инцидент, инцидент што покажува розови пиксели при поврзување на монитор преку HDMI.

Според момците од MacRumors, на Reddit и на форумите за поддршка на Apple, има голем број на нишки во кои тие тврдат дека по поврзувањето на мониторот преку HDMI конекција со Mac Mini со процесорот Apple M1, тие се појавуваат на екранот розови пиксели, проблем што оттогаш „Епл“ препозна преку меморандум внатрешни и веќе работат на решение.

Овие пиксели не се прикажуваат при поврзување на Mac Mini преку USB-C или Thunberbolt порта. Додека од Apple работат на решавање на овој проблем предлага привремено решение: Ставете ја опремата да мирува две минути. Потоа разбудете го, исклучете го дисплејот и променете ја резолуцијата во Системските преференци.

Уште еден графички проблем

ова не е првиот проблем поврзан со графиката на овој модел управуван со процесорот М1 на Apple, бидејќи кога поврзуваме ултра-широк или супер-ултра-широк монитор, опциите за резолуција за користење на овие модели не се појавуваат, иако од Apple велат дека работат на понуда на поддршка.

Најверојатно Apple ќе започне мало ажурирање За да се реши овој проблем, ажурирање што ќе биде достапно само за овие модели, освен ако не одлучите да го вклучите во следното ажурирање на macOS Big Sur, поточно во верзија 11.3, од кои втората јавна бета верзија е веќе достапна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)