Што значи стрелката со сина позадина што се прикажува на iPhone?

Симбол за локација на iPhone

Како што почнаа да прават паметните телефони вклучуваат GPS чип, уредите за навигација паѓаа во неупотреба и во денешно време е многу тешко да се најдат на пазарот (истото се случува и со компактните камери).

Секој пат кога нашиот iPhone или iPad користи GPS, нашиот уред ни кажува покажува стрелка на врвот, стрелка која може да има сина позадина, да биде шуплива или сива. Ако сакате да знаете што е симболот за локација на iOS и како функционира, ве поканувам да продолжите со читање.

Што е симбол за локација

Симболот за локација во iOS е претставена со дијагонална стрелка прикажан на врвот на уредот.

Оваа стрелка, стрможе да има различни бои во зависност од видот на информациите што ги прикажува: шупливи, бели или бели со сина позадина. Можеме да го најдеме и во виолетова (оваа боја се користи кога системот ја користи локацијата).

Што значи симболот за локација?

Симболот за локација што е прикажан на врвот на iPhone или iPad ни го кажува тоа апликацијата има или неодамна имала пристап до нашата локација.

На овој начин, корисникот може лесно да провери дали апликацијата правилно ја користите вашата локација (како на пример со апликации за мапи) или, напротив, ја добива нашата локација за собирање податоци, податоци кои не се неопходни за функционирање на апликацијата.

Дали е потребна локализација?

Очигледно не е задолжително активирајте ги услугите за локација на нашиот iPhone, но искуството што ќе го имаме ќе биде многу ограничено.

Не само што влијае на корисничкото искуство со апликациите, туку ќе влијае и на многумина важни функции на нашиот уред.

инфициран iPhone
Поврзана статија:
Што значи пораката „Вашиот iPhone претрпе сериозно оштетување“ и како да ја отстраните

Земајќи го во предвид тоа Apple не ги споделува тие податоци со ниту една друга компанија., можеме целосно да им веруваме на податоците што ги собира од нашата локација и употребата што ја прави од нив, што не е ништо друго освен да ги подобриме услугите што ни ги нуди.

Каде што е прикажан симболот на локаторот

El период на ажурирање на Apple има просечно времетраење од 5 години, иако во некои прилики, како кај iPhone 6s и iPad Air 2, тој број неверојатно се зголеми.

Со доаѓањето на iPhone X, компанијата од Купертино беше принудена сменете го UI поради засекот.

Засекот на iPhone, каде што се наоѓа технологијата Face ID, го зафаќа горниот преден дел на уредот намалување на просторот за прикажување на иконите.

iPhone е оневозможен
Поврзана статија:
Како да поправите оневозможен iPhone

Вклучувањето на засекот значеше и промена кога станува збор исклучете го iPhone, ставете го во режим за обновување… И симболот за локација не се прикажува во истата област на уреди со засек отколку на уреди без засек.

iPhone X и подоцна

Симбол за локација на iPhone

Сите уреди што вклучуваат засек со Face ID, ги прикажуваат различните типови на симболи за локација на левиот дел од засекот, десно од часот.

iPhone 8 и порано

симбол за локација iPhone 8

На iPhone 8 и порано, симболот за локација се прикажува десно лево од процентот на батеријата што го покажува нашиот уред.

Видови стрелки за локација во iOS

iOS ни овозможува да знаеме кои апликации ги користеле услугите за локација на нашиот уред 3 различни типови на стрелки:

 • шуплива стрела покажува дека апликацијата може да ја прими вашата локација под одредени околности.
 • црна стрела Покажува дека апликацијата користела услуги за локација во последните 24 часа.
 • Бела стрелка со позадина сина значи дека апликацијата неодамна користела услуги за локација.

Како да ја активирате локализацијата на апликацијата

Апликациите ќе го прикаже симболот на локаторот, се додека сме му ги дале соодветните дозволи кога го инсталиравме на нашиот уред.

Во случај на апликации за јаболка, оваа дозвола не е исклучок и апликацијата Мапи и апликацијата за временска прогноза ќе побараат од нас да пристапиме до локацијата.

За дополнително да ја заштитиме приватноста на корисниците, кога инсталираме нова апликација која ја бара локацијата на нашите уреди, ни овозможува да избереме помеѓу неколку опции:

 • Никогаш
 • Прашајте следниот пат или кога споделувате.
 • Секогаш
 • Кога користите апликација или виџети.
 • Кога се користи апликацијата.

Оваа последна опција е најдобар од сите, бидејќи дозволува апликацијата да користи услуги за локација само кога е отворена, а не во секое време.

Ако ја избереме опцијата Секогаш, апликацијата ќе може постојано да ја следи нашата локација и во зависност од типот на апликацијата, праќајте ни промоции во зависност од неа.

Како да го исклучите пристапот до локација за апликација

оневозможи пристап до локацијата на системот во iOS

Ако еднаш сме поставиле дозволи за користење локација на апликација, сакаме изменете гиСледно, ви ги прикажуваме чекорите што треба да ги следите за да го спроведете:

 • Прво, пристапуваме до поставувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Заштита на податоци.
 • Следно, кликнете на Локација.
 • Сега се упатуваме кон апликација што ја сакаме изменете ги дозволите.
 • Во рамките на овој дел, на различни опции дека апликацијата ни нуди да работиме. Го избираме оној што нè интересира најмногу.

Јас веќе би бил. Сега можете да ја користите апликацијата како и обично откако ќе ги измените дозволите за пристап до локацијата. Ова одговара направено преку системот, кој е задолжен за давање или не дозвола на апликациите за пристап до неговите функции.

Така, можеме да бидеме сигурни дека апликацијата ќе работи како што утврдивме.

Како да го исклучите пристапот до локацијата на системот на iOS

Како што коментирав погоре, паметен телефон без GPS е практично иста како а опремен телефон, телефон кој ни нуди дополнителни функции врз основа на нашата локација, како што се:

 • Знајте го времето
 • Вршете интернет пребарувања врз основа на нашата локација
 • Прикажи нова локација во апликација
 • Користете го како прелистувач
 • Лоцирајте го нашиот мобилен ако сме го изгубиле

Многу е важно да се земе предвид оваа последна опција, бидејќи ако го изгубиме мобилниот, нема да можеме да го лоцираме преку iCloud или од апликацијата Најдете.

Ако сепак сакате оневозможи системски пристап до локацијата, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

оневозможи пристап до локацијата на системот во iOS

 • Прво, пристапуваме до поставките на нашиот уред.
 • Во рамките на подесувања, ние притискаме Заштита на податоци.
 • На менито Заштита на податоци, Кликнете на Локација.
 • На крајот од ова мени, кликнете на Системски услуги.
 • Конечно, ние мора исклучете го секој прекинувач прикажано.

Можеме да го оставиме оној што укажува Пребарај го мојот iPhone, за да можеме да го лоцираме ако го изгубиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.