Mac OS X и мобилниот iOS нема да се спојат

Табела во боја на Тим Кук

Неодамна бев во можност да ги прочитам гласините на Интернет за тоа каква е иднината на OS X и iOS. Сите тие гласини се појавија кога Apple ненадејно го стави на маса моќниот и гигантски iPad Pro.Се соочуваме со нова категорија производи што ќе започне да се продава на крајот на ноември и која на прв поглед може да биде совршена замена за најлесните Macs денес, MacBook Air и новиот 12-инчен MacBook. 

Сепак, нешто ги задржа оние кои зборуваа дека овој претпоставен iPad може да ги замени тие компјутери и не беше ништо друго освен системот што ќе го направи новиот iPad Pro во живо, iOS 9. Јасно е дека за да имаме разноврсност што ја имаме во OS X, iOS треба да се развива многу, па дури и рамномерно се спојуваат со OS X, што сега самиот Тим ​​Кук побрза да го негира. 

Веќе неколку години, системот Mac OS X се прилагодува и во дизајнот и во работењето на многу аспекти на денешниот систем на мобилни уреди на Apple, iOS. Толку многу што одредени карактеристики iOS 9 нема да може да се користи ако не го ажурираме системот што денес го лансираа момците од Купертино, OS X El Capitan. 

Затоа на Интернет се појавуваат хипотези дека она што Apple може да го замисли е да ги спои своите системи на таков начин што и двајцата, зборувајќи за Mac и мобилни уреди, користат еден единствен систем, со повеќе или помалку опции во зависност од хардверот каде е инсталиран, но истиот систем. 

ос-ел-капитан-1

Сега, искористувајќи го конференцијата Бокворкс одржана во Сан Франциско и на кој присуствуваше Тим Кук, тој самиот потврди:

Ние не веруваме во тоа да имаме компјутер и мобилен оперативен систем. Овие оперативни системи прават различни работи. Немаме намера да ги мешаме.

iPad-pro

Значи, засега оние на Apple немаат таква фузија на ум, иако со еволуцијата што ја доживуваат и MacBooks со употреба на процесори од типот М и iPad-и со зголемена RAM меморија и употреба на сè посилни процесори сè прави еден сон дека во иднина, каде што сега ќе кажат НЕ, тогаш ќе има хибрид на OS X и iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оскар dijo

    Мислам дека тие не сакаат, но на крајот ќе го сторат истото како Мајкрософт, колку иронично