Сите продавници на „Епл“ во Кина сега се отворени за јавноста

Вработените во Apple Store ќе се наплатат за времето поминато на безбедносни проверки

Сега кога коронавирусот прави хаос во Европа, особено во Италија и Шпанија, во Кина се повеќе се вестите поврзани со оваа болест повеќе охрабрувачки, со сè помал број на заразени и починати во последните неколку недели, што овозможи земјата постепено да се враќа во нормала.

Минатата недела, Apple ги отвори вратите на 38 од 42 продавници што ги рашири низ Кина, некои од нив со намалени часови од 11 наутро до 6 попладне. Од денес, секоја продавница на Apple што ја има Apple во Кина повторно ги отворија вратите закрепнувајќи ја нормалноста пред коронавирусот.

Од изминатата среда, 38-те продавници што беа отворени, го вратија вообичаениот распоред, редовен распоред што е присутен и во 4-те продавници на Apple кои беа затворени. Оваа недела, поради ограничувањата на италијанската влада, Apple ги затвори 17-те продавници на Apple кои ги има во Италија. Во САД, Apple ги суспендираше сите Today на сесиите на Apple во САД и Канада.

Економијата во очекување на коронавирусот

Податоците за продажбата на iPhone паднаа во февруари за 60%Според официјалните податоци за испорака објавени од кинеската влада пред неколку дена, пад што несомнено ќе влијае на финансиските резултати на Apple за првиот квартал на 2020 година многу сериозно.

На почетокот на февруари, Apple објави rвизија за предвидувањата на приходите за првиот квартал на 2020 годинаБројките кои, гледајќи како еволуирале перспективите на коронавирусот, веројатно ќе бидат многу далеку од оние што ги разгледа компанијата со седиште во Купертино.

Во моментов немаме никакви новости поврзани со можното откажување на WWDC, настан закажан за првите денови од јуни и дека ако продолжи еволуцијата на коронавирусот, тој веројатно ќе биде суспендиран или одложен. Новите модели на iPhone веројатно го одложуваат не само нивното официјално претставување, туку и нивното пристигнување на пазарот од истата причина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.