Следете ги процесите на вашиот Mac со оваа апликација

Следете ги процесите во macOS

Сите оперативни системи, страдаат од проблеми со перформансите, кога ќе бидат принудени да извршуваат одредени задачи, или затоа што моќта на опремата не е доволна, бидејќи апликацијата што ја користиме не е добро оптимизирана, бидејќи се коси со друга што сме ја инсталирале на нашата опрема ... причините може да биди еден од поразновидните.

Кога ќе го видиме тоа нашиот тим почнува да куца, потребно е време да се спроведат нормални процеси или едноставно да не се одговори на нашата интеракција, првото нешто што можеме да го направиме е да пристапиме до списокот на апликации што се отворени (CMD + Opton + Esc) и да провериме дали некои не реагираат.

Следете ги процесите во macOS

Ако сите апликации работат правилно, единственото нешто што можеме да направиме е да почекаме да завршат процесите што ги извршува Mac за да продолжиме со нашата работа. Ако овој проблем се појави спорадично, не е потребно дејство. Но, кога се повторува неколку пати на ден, мора да го најдеме проблемот ако сакаме нашиот Mac да продолжи да работи правилно.

За да го направите ова, можеме да искористиме некои од различните апликации за следење активност што ги имаме на располагање и во и надвор од продавницата за апликации на Apple. Денес зборуваме за еден од нив, Монитор за процеси, апликација што е достапна во Mac App Store за 1,09 евра.

Следете ги процесите во macOS

Процесот монитор се грижи монитор во реално време работата на апликациите што работат на нашиот компјутер. Благодарение на оваа апликација, доколку некоја апликација многу го користи процесорот, ќе можеме брзо да ја идентификуваме и затвориме за да престане нејзината активност и нашата опрема повторно да работи правилно.

Секој процес е придружено со опис за да знаеме во секое време каква е неговата функција, што може да ни помогне да решиме проблем со перформансите со нашата копија на macOS, доколку проблемот не е во апликација од трета страна.

Покрај инкорпорирање на монитор на процеси, тој исто така вклучува, како опција за отклучување преку интегрирано купување, можност за деинсталирај апликации, идеална функција за решавање на проблем со перформансите со апликација, но што можеме да го направиме директно следејќи го ова упатство.

Монитор на процеси (врска со AppStore)
Монитор за процеси2,99 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.