Следниот MacBook Air M2 ги загрижува производителите на преносни компјутери

преносен

Во текот на овие последни години, производителите на компјутерски компјутери гледаа на Apple како компанија со пазарен удел во светот на преостанатиот компјутерски хардвер, во однос на обемот на продажба на компјутери врз основа на Windows.

Но, од појавата на првиот Епл Силициум, работите се променија од корен. Тие пукнаа со голема сила во тешки времиња за секторот. И сега веќе го гледаат следниот MacBook Air M2 како вистинска закана, сомневајќи се дека ќе бидат потребни многу единици продадени од брендови кои нудат лаптоп компјутер со високи перформанси.

DigiTimes само објави а artículo во кој го објаснува стравот што го имаат некои производители на преносни компјутери за лансирањето на следниот MacBook Air со M2 процесор. Тие веруваат дека тоа силно ќе го погоди пазарот, со што ќе ја одземе продажбата на нивните лаптопи базирани на Windows.

Извештајот објаснува дека MacBook Air со карактеристики на M2 процесор и кој излегува на пазарот со цена помеѓу 1.000 и 1.500 евра Тоа ќе биде многу привлечно за оние корисници на лаптопи од високата класа. Многу од нив може да се префрлат на macOS со што ќе ги напуштат лаптопите базирани на Windows.

Производителите не се плашат само од Apple. Пазарот на компјутерски хардвер е во тежок момент. Тие веќе подолго време страдаат од актуелната економска рецесија поради инфлацијата, а на недостаток на чипови.

Од 2020 г Крег Федериги ја најави од подрумот на Apple Park новата ера на Apple Silicon Mac базирани на сопствени процесори, индустријата за производители на компјутери гледа како секој нов модел на Mac ги надминува своите карактеристики и успех на пазарот.

Уделот на продажбата на Mac во овие две години се зголемува, во споредба со останатите компјутери базирани на други оперативни системи. И Интел не реагира технолошки со процесори кои се до М1, М2, а наскоро и М3. Така, производителите на лаптопи, кои се потпираат на процесорите на Интел и на системот Виндоус на Мајкрософт, тие се многу загрижени, затоа што не може да им понуди на своите корисници лаптоп кој може да се натпреварува во моќ и енергетска ефикасност со оној што монтира Apple M2 процесор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Оперативните системи на Apple се и беа далеку посупериорни од оние на Microsoft (Ms-Dos, Windows).

  Хардверот е исто така толку добар и сигурен што ги прави овие компјутери да траат подолго.

  Хардверската и софтверската интеракција е совршена и со совршени перформанси.

  Но, како што вели брат ми, ако користев IOS (оперативниот систем Mac и Mac, тогаш немаше да заработам пари бидејќи тие се распаѓаат и предизвикуваат бескрајно помалку проблеми 🤷🏻‍♂️

  Сите што одат од Windows до Max не се враќаат, и да, тие се поскапи, и добри ресторани и добри автомобили