IMac со вградени проектори. Нов патент на Apple.

Нов патент на Apple на iMac

Ново патент неодамна воведен од Apple, претставува нов iMac во кој се вклучени некои проектори. Дизајнот што можеме да го видиме во супериорниот дизајн не го прави iMac да изгледа како меѓупланетен брод. Вистината е дека тие се многу добро осмислени и можат да се користат за многу намени.

Со проектори, на пример можеме да ги фрлиме сликите на кој било мазен простор, како на пример wallид што добива монитор од многу инчи без да ги троши парите.

Новиот патентиран iMac може да биде револуција на изложби или конференции, на пример.

Со овој нов патент на iMac со проектори, на пример, би се постигнало дека оние предавачи што го користат овој компјутер повеќе не мора да зависат од каблите за да можат присутните да ги видат слајдовите или слично.

Целта на Apple е да ги направи компјутерските екрани скоро невидливи, така што тие ќе се вклопат во нивната околина. За таа цел, ќе треба да го поставиме iMac во позиција каде што можеме да го користиме компјутерот за да можеме да ги проектираме своите слики на која било површина.

Камерите и сензорите што би биле прикачени на iMac, би можел да утврди дали површината е погодна за користење на проекторите и утврди дали има некој предмет што може да ја прекине проекцијата на сликата. Секако, би можело да препознае дали станува збор за самата тастатура, глувчето ...

Тоа е многу интересен патент и истовремено ризично, бидејќи како што рековме претходно, би имале многу специфичен iMac предодреден на многу специфични опции. Се разбира, како и секогаш кога зборуваме за патент, имаме обврска да запомниме дека може да биде токму тоа. Можеби никогаш нема да се најде во продажба. Она што е јасно е дека Apple размислува за тоа и гледа на тоа како опција за иден iMac или кој било друг уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.