Снимките на екранот во OS X без преземено време и датум

Терминал-единечен режим-апликации-јосемит-0

Денес од Јас сум од Mac, сакаме да научите да управувате со сликите на екранот што ги правите со вашиот Mac малку повеќе. Како што знаете, системот OS X ви овозможува да фотографирате слики од екранот со кратенки на тастатурата што ги прави многу ефикасни и брзи. Ова е причината зошто многу корисници имаат една од работите што најмногу ја ценат за тоа. тоа е брзината со која тие можат да прават слики од екранот.

Овие слики од екранот имаат стандардни одредени својства наметнати од самиот Apple, како што се нивната локација штом еднаш е направена, нивниот формат и името што им се дадени. Тие работи можат да бидат модифицирани и исто како истите Ние веќе ви објаснивме во претходната статија, форматот и локацијата се едни од првите работи што поискусните корисници сакаат да ги променат.

Сега ќе му дадеме пресврт и ќе ви кажеме што да направите за да можете да го смените името на датотеката што OS X автоматски го поставува на сликите на екранот. Поконкретно Toе ви ги покажеме чекорите што треба да ги следите за да го отстраните датумот и времето од името на сликите на екранот, што понекогаш е малку вознемирувачко.

Јас лично не би имал никакви непријатности да оставам одредени слики од екранот со вашето име, да не беше системот додавајќи го датумот и времето во кое е направено. Сметам дека е многу незгодно оставете датотеки со толку долги имиња. Затоа, за да не продолжите да ги гледате овие имиња на фотографии, чекорите што треба да ги следите се следниве:

  • Првото нешто што треба да направите е да го отворите Терминалот, или со тоа што ќе го повикате од Spotlight или од Лента за лансирање> Други> Терминал.
  • Откако ќе се отвори терминалот, мора да ја внесете следнава команда:

стандардно напишете com.apple.screencapture "вклучи-датум" 0; killall SystemUIServer

Датум на бришење-фаќање

  • Кога ќе го стартувате, ќе видите дека системот за прозорци исто така ќе се рестартира. За да ги вратите промените, мора да ја користите истата команда но каде што е ставено „0“, вие го менувате во „1“ да го активира повторно.

стандардно напишете com.apple.screencapture "вклучи-датум" 1; killall SystemUIServer

Друг начин да го направите овој процес без употреба на Терминалот е со инсталирање на апликацијата Savescreenie2. Во едно од неговите јазичиња можете да го измените името на сликите на екранот.

Преземи | Savescreenie2 (бесплатно)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.