Како да снимате слики од екранот на Mac

слика-снимки-osx-во-jpg-формат

Дојде време да ги потсетиме постојните корисници на OSX и да им помогнеме на новите прекинувачи на наставници како да снимате слики од екранот на Mac. Во рамките на оперативниот систем јаболко имаме комплетен пакет можности за правење слики од екранот.

Снимањето слики на екранот е една од вообичаените задачи на наставниците како сè повеќе работат со презентации, создаваат белешки за учениците или развиваат задачи за нив на платформите за учење. Корисно е да се создадат овие мултимедијални текстуални материјали со поддршка на слики.

Без разлика дали сакаме да снимаме скриншот од прозорец, дел од екранот или целиот екран, постојат различни комбинации на тастатура што треба да ги знаете и кои ќе ги детализираме подолу. По ова упатство, сигурно ќе станете експерт и ќе знаете како да ја користите оваа моќна алатка вклучена во OS X до екран за печатење на Mac.

Како да направите слика од екранот на целиот екран

до фатете го целиот екран на Mac Без исклучување на која било зона, постои комбинација на клучеви што ќе ја извршат оваа специфична задача:

Снимете го целиот екран на Mac

 • Команда (cmd) + копче за промена (Shift) + 3

Откако ја притиснавте таа кратенка, ќе се создаде датотека на нашата работна површина со целосна слика на екранот

Снимете одредена област на екранот OS X

Курсорот на екранот во OS X

Ако е она што го сакаме сликајте скриншот од одреден дел од екранот, комбинацијата на копчиња за притискање е многу слична на претходната, освен што ќе треба да го притиснеме бројот 4 наместо 3:

 • Команда (cmd) + копче за промена (Shift) + 4

Откако истовремено ќе ги притиснете тие копчиња на тастатурата, ќе видите дека курсорот се менува и ни овозможува изберете ја специфичната област на интерфејсот на кој сакаме да ја направиме сликата од екранот.

Детал за оваа опција е дека некои броеви што ја означуваат големината во пиксели што ќе ја има фаќањето на екранот.

Исто така има и други кул трикови во овој режим за снимање на екранот:

 • Со притискање на копчето за празно место, ќе направиме a фати отворен прозорец или апликација, генерирајќи пријатна сенка околу нејзиниот интерфејс во последната датотека за снимање на слики.
 • Со притискање на копчето Shift, ќе го блокираме вертикалното или хоризонталното движење при поместување на курсорот.

Снимете прозорец во OS X

Снимки на прозорецот на Mac

Иако го спомнавме во претходниот случај, ќе објасниме подобро како да направите скриншот од одреден прозорец на Mac. Прво на сите, притиснете ја следната комбинација на копчиња за да го активирате режимот на екранот за печатење:

 • Команда (cmd) + копче за промена (Shift) + 4

Кога курсорот на глувчето ќе се претвори во крст, го притискаме копчето за празно место и сега ќе го видиме тоа неговиот облик стана оној на фотоапаратот на слики. Сега имаме две опции:

 • Поставете го курсорот на глувчето над прозорецот од кои сакаме да добиеме слика од екранот. Откако ќе се постави, го притискаме копчето Магичен глушец и датотеката со сликата на екранот ќе оди на вашата работна површина.
 • Притиснете го копчето Бегство во случај да се каеме и не сакаме да го печатиме прозорецот.

Сними слика на екранот со тајмер

Снимање со тајмер
Ако тоа што го сакате е земете фаќање на тајмер, исто така е можно. Во овој случај, мора да ја отворите апликацијата "Слика" што ќе ја најдете во Апликации> Комунални услуги.

На горниот дел од менито, ќе видите дека во рамките на опцијата „Снимање“ има опција да го сторите тоа со тајмер. Во овој случај, се поставува време 10 секунди за да направите слика од екранот на интерфејсот.

Повеќе работи што треба да знаете за сликите на екранот на Mac

Сите фаќања се зачувуваат во истото локација кој е на работната површина и форматиран .png Понатаму, ако го додадеме притискањето на копчето во трите комбинации на копчиња Ctrl, резултатот нема да биде зачуван на работната површина, туку копиран на клипборд да може да го лепи директно таму каде што е потребно.

Досега сè е совршено, но ако тргнеме од идејата дека преземањето на овие фаќања е брзината со која ги правиме, таа ја губи својата ефикасност кога е зачувана на работната површина и погоре во .png формат. Најнормално, во случајот на наставниците, е што им требаат внатре .jpg или дури и во формат .pdf и исто така дека тие се зачувани на одредена локација. Ако ова е ваш случај, ние исто така имаме решение, овој пат, не дадено од системот, туку преку многу корисна и бесплатна апликација што е Зачувајте го екранот.

Снимка на екранот од интерфејсот за зачувување на екранот

Со тоа можете измени однесување од алатката за снимање на екранот OSX по ваша желба и претворете ја веќе брзата алатка во ултра-брза бидејќи ви овозможува да го промените форматот за автоматско зачувување, локацијата, па дури и генеричкото име со кое се зачувуваат фотографиите. Непотребно е да се каже, можеме да се вратиме на стандардната конфигурација на системот кога сакаме.

Тогаш ве оставаме со повеќе трикови на оваа алатка вклучени во OS X и тоа нуди толку многу можности:

Фотографирајте слики на екранот на другите уреди на Apple

Ние го искористиме овој пост ориентиран на слики од екранот за да ви кажеме како можеме добијте слика од екранот на другите уреди на Apple:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Луис Колмена dijo

  Ја објаснувам важноста на сликите на екранот на секој што започнува со Mac, по шест месеци ги прашувам зошто не би го напуштиле Mac и ми велат „Не можам да живеам без слики од екранот“.

  Вака е, тоа е нешто толку едноставно да се направи, што сите го сакаме.

  Имам папка наречена „фаќања“ и внатре во една за секоја година, моментално 2013 година со скоро 300 снимања. Ги претворам во JPG и ги поставувам на приватниот FTP сервер со идеја да имам пристап до нив од кој било компјутер, без разлика дали е Mac.

  Дали ми праќаш барање за пријателство на FaceBook? Снимете со датум / време и извадете го: стр

  На здравје.

  1.    Педро Родас dijo

   Вистината е дека иницирам и многу колеги и тие ми го кажуваат истото. Се најдобро!

 2.   Магуи dijo

  Оваа алатка ќе биде многу корисна за мене. Вистина е дека наставниците треба брзо да снимаат слики од екранот.

  1.    Педро Родас dijo

   Се надевам дека со програмата Savescreenie ќе ги подобрите вашите фаќања! Благодарам

 3.   BNC dijo

  Кога ги земам фаќањата и ја испраќам датотеката како прилог, лицето што го прима тоа го прави со многу низок квалитет и големина.
  Дали некој знае како да го подобри квалитетот на уловот?
  Ви благодарам многу

 4.   yanијан dijo

  Не можам да направам скриншот со тастатурата. Пред ажурирањето ако ја направев таа команда плус копчето за префрлување плус бројот 4 и брз двоен клик на тастатурата, но сега не можам, не со еден клик, ниту со два. Јас можам да го направам тоа само со глувчето и навистина не сум fanубител на глувчето. Може ли некој да ми помогне?