Како да ги смените кориците на вашите книги во iBooks

Променете го капакот на iBooks Mac

Има моменти кога кориците на е-книгите што ги имаме се донекаде благи. Уште повеќе, сигурно има некои од нив, кои иако се официјално издание на изданието што сте го преземале, воопшто не ве убедуваат. Ако користите iBooks на вашиот Mac, Дали знаевте дека овие корици можат да се менуваат?

Можеби ќе се согласите повеќе или помалку со дизајнерите на кориците кои работат со издавачи. Меѓутоа, ако има нешто дигиталните верзии на овие книги се дека тие се нешто поприлагодливи дека ако зборуваме за неговото издание на хартија. Со едноставно пребарување на слики на Google, на пример, можеме да најдеме неколку алтернативи за нашите корици. Но, да видиме колку е едноставно да се направат овие промени во апликацијата за Mac iBooks, како што ни објасни iDownloadblog.

Преземете книги за книги на локално ниво

Првата работа ние мора да ја имаме е книгата преземена локално; односно, преземете ја книгата на нашиот компјутер. Запомнете дека може да се чува во облак - исто како и во услугата Киндл на Амазон - за да не зафаќаме простор на нашиот хард диск. Ако вашиот случај е втор, само треба да кликнете на иконата облак што ја придружува книгата и да ја преземете.

Потврда за корицата на Mac iBooks

Вториот чекор е да отидете на табулаторот iBooks каде што ќе имаме преглед на сите копии што ги имаме под појас. Таму ќе видите кои корици се оние што не ве убедуваат. Третиот чекор ќе биде подготвен новиот капак што сакаме да го искористиме за да го замениме постоечкиот. Како што веќе коментиравме, Треба само да ги разгледате сликите на Google - Или, ако сте многу креативни, создадете го тоа сами - и подгответе го на вашиот компјутер.

Конечно, мора да кликнете на избраната книга; лоцирајте го новиот капак во преземањата и повлечете го за да го поставите на врвот на книгата. Appearе се појави порака каде што мора да потврдите дека сакате да го смените капакот. И откако ќе ја прифатите промената, ќе се појави новиот капак.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.