Соберете ги вашите песни во истиот албум на iTunes

АЛБУМИ НА ИТУНИ

Проблем со кој често се соочуваат корисниците на iTunes е тоа што при увоз на песни од А. албум овие се поделени на два или повеќе дискови. Обично ова се должи на дезинформации за изведувачот или албумот помеѓу различните нумери.

Она што го прави iTunes е да ги прочита информациите и бидејќи не е точно или различно за неколку песни, ги толкува како различни дискови и затоа ги дели на неколку дискови во библиотеката iTunes.

За да го решите овој проблем и да имате библиотека iTunes совршено организирана, следете ги чекорите што ќе ви ги покажеме подолу, кои со помош на неколку мали аранжмани ќе ги добиеме сите нумери во истиот албум:

 • Ние ги истакнуваме сите песни во албумот со држење на копчето „shift“ на тастатурата додека кликнуваме на секоја песна.

ИЗБЕРЕНИ ПАТИ

 • Десен клик на која било од обележаните песни и одбираме „добиј информации“ од менито за автоматско појавување.
 • Ние кликнуваме на „Да“ кога предупредувањето ќе ни каже «Дали сте сигурни дека сакате да ги уредите информациите од неколку статии». Екранот автоматски ќе се појави „Информации за повеќе ставки“.

Порака за повеќекратни патеки

 • Haveе треба да провериме дали изведувачот, албумот и корицата на албумот се исполнети со соодветни информации. Во случај да не биде така, ќе мора да продолжите со следниот чекор. Ако информацијата е точна, прескокнете на претпоследниот чекор.

ТЕРВИ ДА ИСПОЛНИТЕ

 • Ние ги пополнуваме информациите што недостасуваат за уметникот, изведувачот на албумот или албумот и кликнуваме на „ОК“ на дното на прозорецот. Кога ќе завршиме, ќе провериме дали песните се групирани во албум. Ако не, продолжете со последниот чекор.
 • Пишуваме писмо на крајот од информациите за уметникот, уметникот на албумот и албумот и кликнете на «Добро». Дискот ќе биде натрупан, иако информациите не се точни поради дополнителното писмо на крајот од секое поле со информации.
 • Го отвораме прозорецот „информации со повеќе ставки“, ги бришеме стиховите на крајот од полињата за информации во изведувачот, изведувачот на албумот или албумот и кликнуваме на „ОК“. Албумот треба да се чува во група.

И ова е малиот трик со кој можете да се обидете да се придружите на тие песни што iTunes ги подели за вас без да ве прашате.

Повеќе информации - Пред-нарачки за албуми Dance (RED) Save Lives, Vol. 2 достапни на iTunes


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јосема dijo

  Благодарам многу. Работеше за мене.

  1.    Педро Родас dijo

   Драго ни е што ви служеше

 2.   Курт dijo

  Одлично, овој хаос конечно е решен. Фала !!!

 3.   ПАКО dijo

  Благодарам Едноставно, разбирливо објаснување што работи.