6 совети и трикови за да го извлечете максимумот од вашиот MacBook

Совети и трикови за користење на MacBook

Дали сакате да знаете како да го искористите најдоброто од вашето MacBook? Овој водич ќе ви помогне да го знаете најдоброто совети и трикови да се користи MacOS. Ако сте биле во можност да стекнете Mac во текот на овие години, тогаш можеби сте откриле дека има многу подобрени апликации и нови карактеристики на компјутерите на Apple. Поради оваа причина, го сумирав овој водич со 6 совети или трикови совети за подобрување на вашето работно знаење за macOS.

MacBook е најдобриот компјутер што можете да го добиете насекаде во светот. Оперативниот систем macOS е специјално дизајниран да биде лесен за употреба од кој било корисник. Иако, многу функции остануваат незабележани во бескрајната листа на апликации. Поради оваа причина, постојат функции кои сите ги знаеме и други кои остануваат незабележани бидејќи се помалку интуитивни. Но, тоа е она за што служат листите со совети или трикови за Mac, и со ова мал водич Ќе можете да правите работи кои не ги знаете и кои мислите дека се невозможни.

Користете гласовен диктат на Mac

Гласовен диктат на MacBook

Една од најпрактичните карактеристики е пишувај брзо, благодарение на функцијата на диктат на Mac. Исто така, пишувањето преку диктат работи многу добро и непречено. Тоа е алатка, многу е практично кога сакате да работите со слободни раце кога пишувате текстови. За да пристапите до оваа функција, мора да го изберете мени со јаболкатогаш Преференци на системот да кликнете Тастатура и изберете Диктат. За да започнете да диктирате, треба да кликнете на паѓачкото мени под иконата за микрофон. Друг начин за брз пристап до конверзија на говор во текст е преку a брза функција притискање двојно повеќе од функциско копче или Fn. За да креирате кратенка, ќе треба да ја изберете опцијата Прилагодете за да го изберете јазикот и да ги изберете копчињата што сакате да ги користите како кратенка до одредената функција.

Направете долги резимеа на текст на MacBook

Направете долги резимеа на текст на MacBook

Моќност сумира текстови, тоа е една од карактеристиките на MacOS за која повеќето корисници не се свесни. Оваа функција ви овозможува да кондензира статија, да ги прочитате најважните реченици од долг текст. Иако, прво ќе треба да го вклучите сумира документ. За да ја овозможите оваа функција, треба да пристапите Преференци на системот, за да изберете Тастатура, Кратенки, услуги и конечно овозможете ја опцијата Сумирај. За да резимирате текст, мора означете или изберете текст сакате да резимирате и кликнете на десен клик на услугите y Сумирај. За повеќе информации, ве советувам да ја прочитате нашата објава „Користете ја функцијата „Сумарирај текст“ во OS X“.

Како да користите iPad како втор екран за вашиот MacBook

Зошто да купите втор монитор ако веќе имате iPad? Функцијата Sidecar, ви овозможува да користите a iPad како таблета за цртање или втор екран за вашиот Mac. Иако, Sidecar е карактеристика што работи само неодамнешните модели на iPad и MacBook. Според техничките спецификации на Sidecar, функцијата на вториот екран може да се користи на Mac компјутери со најмалку еден процесор Skylake и macOS Catalina.

Потпишете PDF на Mac користејќи ја апликацијата Преглед

Потпишете PDF на MacBook со преглед

Денес, многу компании го бараат и користат електронски потписи Во документите PDF. Ова станува практика стандард во дигитални документи каде што треба да бидат потпишани. Не грижете се, бидејќи потпишувањето на дигитални документи е многу лесно ако сте корисник на Mac, само треба да ја користите апликацијата Преглед да креирате дигитален потпис и да го зачувате. Прво, ќе треба да го отворите PDF документот со вградената апликација за преглед на Mac. Потоа, ќе треба да ја отворите алатката Брендови и користете ја функцијата пенкало во горниот десен агол на прозорецот на апликацијата. Конечно, ќе треба да кликнете на икона за потпис и креирајте дигитален потпис на PDF документот.

Додајте емотикони на Mac во кој било документ

Додајте емотикони на MacBook

Еден од најпознатите културни и дигитални феномени се emojis. Тие се широко користени за изразување емоции на iPhone и други паметни телефони. Она што многу корисници на Mac не го знаат е дека можат да бидат лесно додадете во било кој документ. Едноставно треба да пристапите до лента со мени за да ја изберете опцијата Уреди Кликнете на Емози и симболи. Конечно, изберете ги емотиконите што сакате да ги користите и ќе бидат вметнати таму каде што сте го оставиле курсорот. Исто така, можете да пристапите со користење на кратенка: ctrl + cmd + празно место и тоа е тоа

Користете Spotlight за брзи пресметки

Рефлектор како калкулатор на MacBook

Во оперативниот систем на MacOS еден е вклучен калкулатор, иако не е брзо да се прават пресметки. За среќа, можете да направите брзи пресметки на рефлекторите. Најдобар начин да направите пресметки е со користење на поле за пребарување од Spotlight. Треба само да влезете во формула а одговорот ќе се појави додека пишувате. Покрај тоа што правите брзи пресметки, можете да ја користите и оваа апликација за извршување конверзија на валута.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.