Со Safari, батеријата на нашиот MacBook трае подолго

кутија за батерии

Насловот на оваа објава е изјава за која самиот Apple коментира подолго време. Во последниот главен говор, Apple ни рече дека со подобрувањата имплементирани во прелистувачот за следната верзија на OS X, OS X El Capitan, тие ќе добијат намалување на потрошувачката на енергија и ресурси од нашата машина, ова веќе се случува во денешно време кога користиме Safari за сурфање на мрежата.

Многу од корисниците продолжуваат да го користат прелистувачот „Епл“ од овие причини (покрај многу други) и сега компанијата надвор од „Епл“, BatteryBox, во својот блог преку неколку графици ја објасни разликата во автономијата кога го користиме прелистувачот Safari, наспроти Chrome или Firefox.

Треба да се напомене дека оваа компанија е посветен на производство на надворешни батерии и сигурни сме дека разбираат за што зборуваат. Тестовите се извршени на 13-инчен MacBook Pro Retina штотуку реставриран од фабриката и ова се резултати од автономијата:

батерија-1

Јасно можете да ја видите разликата помеѓу користењето на Safari и другите прелистувачи, иако понекогаш разликата не е толку изразена. Тие исто така ги објаснуваат тестовите за да се изврши ова компаративна: Видеа на YouTube, прелистување на веб-страници, користење социјални медиуми, стриминг музика и користење е-пошта. До 6 часа 21 минути целосна употреба беше прелистуван на MacBook со Safari, пред 5 часа 29 минути Firefox и 5 часа и 8 минути со Chrome.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оскар dijo

    Како и да е, навикнат сум на Safari, другата работа е што е оптимизиран и за ОС и за Хардвер, затоа се сомневам дека друг прелистувач работи подобро од Сафари во ОС X