Со Apple AirTags управува батеријата што може да се замени

AirTags

Поминавме неколку месеци, дури и скоро една година, зборувајќи за уред за лоцирање на објекти што Apple планира да го пушти на пазарот и чија функционалност не е далеку од онаа што со години ни ја нуди компанијата Tile, за што сигурно сте слушнале.

Овие уреди, крстени како AirTags според iOS 13.2, ни го дозволуваат тоа најдете преку апликација, предметите на кои претходно ги закачивме овие светилници. Tile Pro, за да ја понуди својата функционалност, се напојува со батерија CR2032, истата батерија што очигледно, според MacRumors, ќе има Apple AirTags.

Со AirTags, според информациите до кои овој медиум имал пристап, управувани се од CR2032 батерија, батерија што може да се замени одвртете го задниот капак и свртувајќи го спротивно од стрелките на часовникот Батеријата мора да биде вметната со позитивниот знак свртен нагоре.

CR2032 батериите не можат да се полнат и тие мора да бидат заменети кога ќе престанат да работат. Просечното времетраење на Tile Pro е една година. Корисниците мора да отстранат јазиче лоцирано под батеријата AirTag за да започнат процес на спарување со iPhone, процес што се изведува со приближување на етикетата до уредот.

Оваа информација е во спротивност со друга што ја објавивме пред неколку месеци, во која беше наведено дека AirTags би имале магнетно полнење, слично на Apple Watch, за што ќе биде потребна батерија на полнење внатре и веројатно ќе доведе до зголемување на нејзината дебелина.

Аналитичарот, Мин-Чи Куо, пред неколку недели изјави дека компанијата со седиште во Купертино планира да лпоставете ги овие светилници во првата половина на 2020 годинаИако поради епидемијата на коронавирус, неговото лансирање најверојатно ќе се одложи на неодредено време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.