Споделување екран од апликацијата Пораки

екран-сподели-3

Друга од новите опции што ги имаме на располагање во новиот оперативен систем Епл е да споделуваме екран со други корисници, за ова треба да имаме само сметка на iCloud и да знаеме Apple ID на другиот корисник. За да работи споделувањето на екранот, очигледно е потребно да се инсталира најновата верзија на OS X Yosemite и дека другата личност е исто така на оваа верзија.

Оваа функционалност отвора интересен опсег на можности и треба да се забележи дека нешто слично што имавме во iChat, но со пристигнувањето на Пораките, оваа функција исчезна или поточно беше префрлена на други типови сметки, Jabber или AIM, за кои беше потребен софтвер од трети страни за да работи. Сега е многу полесно со Пораки.

За да започнеме мораме внесете ја апликацијата Пораки Мек и пронајдете ја личноста со која сакаме да го споделиме нашиот екран. Откако ќе го имаме лицето во прозорецот за порака, само треба да кликнеме на Детали за и иконата за двоен прозорец За да го испратите барањето за споделување на екранот, отсега целата машинерија е ставена во функција, така што комуникацијата помеѓу двајцата корисници е течна, а вистината е дека е така.

сподели го екранот

компарати-екран-1

Првото нешто што го гледаме активирано откако ќе се прифати барањето за споделување екран е микрофонот на нашиот Mac и на овој начин можеме да разговараме директно со лицето за да коментираме што гледаме на екранот. Покрај тоа, микрофонот ја покажува опцијата за исклучување на звукот во случај некој да влезе во нашата канцеларија или едноставно затоа што не сакаме да зборуваме во тоа време, исто така ви овозможува да ја паузирате опцијата за споделување на екранот во секое време. Сега веќе немаме изговор да подготвиме презентација со некого, да му покажеме веб-страница на пријател, да избереме места во емисија или што и да мислиме.

Дали сте го пробале уште? Дали сте користеле Пораки за да ги креирате вашите групни разговори?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Jordорди Гименез dijo

    Ерата исправи, благодарам!