Како да споделите Wi-Fi од iPhone

iPhone 12

Зависноста од интернетот што ја имаме денес го претвори во а практично суштинска алатка за милиони корисници ширум светот, дали да испратат порака, да ги прегледаат нашите банкарски сметки, да пристапат до јавната администрација, да работат од далечина...

Во зависност од тоа каде живееме, повеќе од веројатно е дека во нашата средина имаме кафетерии, трговски центри, па дури и супермаркети кои нудат потполно бесплатна интернет конекција. Сепак, не е секогаш така. Ако некогаш сте виделе потреба да се поврзете на интернет, во оваа статија ќе ви покажеме како да споделувате Wi-Fi од iPhone.

Па, поточно, ќе покажеме како можеме споделете ги мобилните податоци на нашиот iPhone со која било друга опрема создавајќи безжична пристапна точка.

И iPhone, iPad и iPod touch ни овозможуваат да создадеме Wi-Fi мрежа за споделување мобилни податоци и на тој начин да можеме да пристапиме на Интернет од други уреди. Тие не работат како повторувачи на Wi-Fi сигнал.

Откако ќе ни биде јасно како функционира, тогаш ќе ви покажеме како споделувајте интернет од нашиот iPhone со кој било уред.

Споделете интернет од iPhone со Mac

Споделете интернет од iPhone со Mac

Една од предностите на понудата на производи од ист производител се наоѓа во интеграција понудена од нивните екосистеми. Можноста за одговарање или остварување повици, испраќање и примање текстуални пораки, споделување содржина помеѓу уреди... се дел од функциите со кои располагаме помеѓу iPhone и Mac.

Но, тоа не е единственото. ако сакаме споделете го интернет сигналот на нашиот iPhone со Mac, немаме потреба да комуницираме во секое време со нашиот iPhone. Процесот на поврзување се врши автоматски со извршување на чекорите што ви ги прикажувам подолу.

 • Првото нешто што мора да направиме е да кликнеме на превртен триаголник прикажан на горниот дел од лентата со мени.
 • Следно, чекаме неколку секунди и ќе видиме како се прикажува името на нашиот iPhone во делот Лична пристапна точка.
 • За да се поврземе, само треба да кликнете на името на уредот. Нема потреба да ја внесувате лозинката, бидејќи се пренесува во шифрирана форма помеѓу уреди поврзани со истиот ID.

Овој метод работи се додека двата уреди се поврзани со истиот кориснички ID. Ако сакаме да се поврземе со интернет сигналот на iPhone што не е поврзан со истиот ID како Mac, тоа мора да го направиме преку методот што ви го прикажуваме подолу.

За да се разликува врската од традиционалната пристапна точка, наместо да се прикажува превртен триаголник, таа ќе се прикаже два оковани прстени. На врвот на нашиот iPhone, исто така ќе се прикаже истата икона.

Споделете интернет од iPhone со други уреди

Споделете интернет од iPhone со Mac

Ако Mac со кој сакаме да ја споделиме интернет-врската, не е поврзан со истиот ID, за да ја споделиме интернет конекцијата од iPhone, мораме креирајте пристапна точка и споделете ја лозинката со Mac-от од кој сакаме да се поврземе.

Ова е истиот метод што треба да го користиме споделете го интернетот од iPhone со кој било друг уред, било да е тоа компјутер со Windows или Linux, паметен телефон со Android или кој било друг уред што може да се поврзе на интернет безжично.

до споделете интернет од нашиот iPhone, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

 • Пред сè, пристапуваме до поставките на нашиот уред и кликнуваме на Лична пристапна точка (ако оваа опција не се појави, одете на следниот дел).
 • Следно, во делот Лозинка за Wi-Fi Мора да ја напишеме лозинката со која сакаме да ја споделиме врската. Стандардно, Apple прикажува случаен избор што можеме да го користиме ако не сакаме да го промениме.
 • Конечно, кликнуваме на прекинувачот Дозволете им на другите да се поврзат.

Откако ќе ја создадеме точката за безжичен пристап, одиме до уредот од кој сакаме да се поврземе со сигналот Wi-Fi што го создадовме од нашиот iPhone и го бараме името на уредот меѓу прикажаните безжични сигнали.

Не можам да споделувам интернет со мојот iPhone

Не можам да споделувам интернет од iPhone

Ако нашиот iPhone доаѓа од оператор и сме смениле оператор, кога пристапуваме до менито Settings, можно е да се прикаже само опцијата Mobile Data, менито Personal Hotspot не се појавува. 

За среќа, овој проблем има многу поедноставно решение отколку што можеше да се замисли на почетокот.

 • Првото нешто што треба да направиме е да пристапиме до Поставки на нашиот iPhone.
 • Следно, кликнете на Податоци за мобилни телефони а потоа и во Мобилна мрежа за податоци.
 • Конечно, ние мора внесете ги информациите за пристапната точка на нашиот оператор, заменувајќи ги прикажаните податоци како што му припаѓаат на оригиналниот оператор.

Овие податоци се познати како APN. Можеме лесно да ги најдеме овие информации со повикување на нашиот оператор и пребарување на Интернет со текстот «APN -NИме на операторот» без наводници.

 • Откако ќе ги внесеме податоците на нашиот оператор, тоа е многу важно рестартирајте го iPhone.
 • Кога iPhone ќе се рестартира, ќе се прикаже менито Personal Hotspot веднаш до мобилни податоци.

Сите снимки што ги вклучувам во ова упатство се мои. Ако имате какви било прашања во врска со процесотНе двоумете се да ме контактирате преку коментарите.

Престанете да споделувате интернет конекција

Ако сакаме да престанеме да го споделуваме интернет сигналот преку безжичната пристапна точка што ја создадовме, мораме да продолжиме со нашите чекори и оневозможи прекинувач Дозволете им на другите да се поврзат.

Ако го споделиме интернетот на нашиот iPhone со други уреди што не се на Apple, тие нема да знаат дали е мобилен уред или десктоп, и тие можат да преземаат кое било ажурирање на системот, игри или апликации без никакво ограничување.

Редуциран режим на податоци

Ако го споделиме сигналот со уред на Apple, тој ќе препознае дека е мобилен уред и ќе го ограничи користењето податоци со вклучување на режимот на ниски податоци во рамките на мрежните опции.

Оваа кутија можеме активирајте го рачно ако од нашиот iPhone, iPad или Mac се поврзуваме на Wi-Fi мрежа генерирана од мобилен уред што не е iPhone.

На овој начин, системот нема да презема никакво ажурирање на системот, од апликациите и исклучете ја синхронизацијата на фотографиите на iCloud.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.