Запрете го iTunes да ве замоли да го овластите вашиот Mac секогаш кога пуштате песна купена од Store

Овластување-iTunes-0
Понекогаш обидот за репродукција на песна во iTunes може да стане искушение и не велам дека е тешко да се постигне тоа, но дека iTunes може да стане тежок и замолете ни во повеќе од една прилика да не акредитираат со нашиот Apple ID за да го овластиме нашиот Mac, бидејќи тој не е овластен да репродуцира песни преземени од iTunes Store, дури и ако тоа не е точно и ние веќе го сторивме тоа, нешто навистина фрустрирачки

Ако ова е ваш случај и имате ваков тип грешки кога играте содржина на вашиот Mac, со повторувачки пораки за тоа, постојат некои работи што можеме да ги направиме за да се избегне оваа ситуација.

Овластување-iTunes-1

Првото нешто што треба да се осигураме е да го имаме најновата верзија на iTunes инсталиран во нашиот систем. Откако ќе се потврди, ќе добиеме пристап до системот со сметка на администраторот, бидејќи ќе треба да измениме одредени аспекти за кои се потребни административни привилегии, па ако не сте многу сигурни дека вашиот корисник го има ова ниво, можете да го проверите во in> Системски преференции> Корисници и групи

Во тоа време, можеме да одиме во менито "Продавница" на iTunes и да избереме "Овластете го овој компјутер". Ние ќе ги внесеме нашите Apple ID и лозинка и во случај нашиот корисник да не е администратор, ќе ја затвориме администраторската сесија и ќе се вратиме на нашата, откако претходно се уверивме користеле точна лична карта.

Ако не сме сигурни кои песни сме ги купиле со нашиот Apple ID, бидејќи е можно да се набавени со друга лична карта, можеме да ја видиме преку самата датотека. За да го направите ова, ќе ја избереме песната, одете во менито Датотека и кликнете на Добиј информации, таму ќе ја видиме доделената идентификација, ако е различна од онаа за која мислевме дека треба повторете ја операцијата за овластување но овој пат со точна лична карта / лозинка.

 

Овластување-iTunes-2
Ако ништо од горенаведеното не работи, можеби ќе треба да ги избришете датотеките што чувајте ги информациите за овластување. Ако датотеката е оштетена на кој било начин, бришењето ќе го принуди iTunes да го пресоздаде повторно, со што евентуално на овој начин можеме да продолжиме со барањата за овластување.

Прво, ќе ги затвориме сите апликации и ќе отвориме прозорец Пронаоѓач. Clickе кликнеме на горниот дел од менито "Оди" и изберете "Оди во папката" со внесување на следнава патека:

/ Корисници / споделени / Информации за СЦ

Lookе ја побараме папката SC Info и тогаш ќе го однесеме до ѓубре за да го избришеме, сега кога ќе го отвориме iTunes треба повторно да побара од нас овластување да започне да работи правилно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.