Спречете го порталот да се разбуди на OS X Yosemite и OS X El Capitan

Портарот-оневозможи-osx-0

Портарот е карактеристика што практично секогаш била присутна во OS X како безбедносна мерка за да се спречи злонамерен код на системот што не е потпишан од доверливи развивачи со потврда. Сигурно повеќе од еднаш при преземање бесплатна софтверска апликација од Интернет, при нејзино извршување се појавува грешка »Оваа апликација не може да се отвори затоа што доаѓа од неидентификуван развивач».

Поради оваа причина, многу развивачи и системски администратори се принудени да ја деактивираат оваа функција од тогаш може да биде навистина досадно. Единствено е што ако го сториме тоа директно од опцијата во системот, тоа ќе остави период од 30 дена на деактивирање, но под него ќе остави активирана команда за ресетирање, со која по 30 дена повторно ќе се активира.

Портарот-оневозможи-osx-1

Ајде прво да видиме како да се оневозможи оваа опција директно од системот. Процесот е едноставен како пристапот до > Системски преференции> Систем и приватност и во рамките на табулаторот Општи, ќе кликнеме на катанецот на дното каде што ќе ја внесеме администраторската лозинка и ќе ја обележиме опцијата „Било која страница“. Ова ќе го оневозможи со опцијата за ресетирање од 30 дена.

За да се избегне ова, имаме можност за деактивирање на ова ресетирање директно од терминалот во Апликации> Комунални услуги> Терминал со внесување на следнава команда и исто така внесување на нашата администраторска лозинка:

стандардно за судо запишува / Библиотека / Преференции / com.apple.security GKAutoRearm -bool NO

Во секој случај, секогаш постои можност да се вратите на почетната конфигурација едноставно со внесување на истата команда, но промена на опцијата „НЕ“ во „ДА“, тоа е:

стандардно за судо запишува / Библиотека / Преференции / com.apple.security GKAutoRearm -bool ДА

Навистина, корисноста на оваа опција е донекаде ограничена, бидејќи главно ја советувам тимови за производство или развој во рамките на затворен безбедносен систем, бидејќи за просечен корисник нема смисла да се деактивира опција што дава цел месец да сториме што ни треба.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.