Станете експерт во управувањето со „Карти на Google“ со овие функции

Google Maps се враќа во Apple Watch

Имам малку да ви кажам за тоа што е оваа апликација. Можеби е најкористената GPS апликација која нè води на нашите рути. Како што кажува неговото име, Google Maps е развиен и припаѓа на американската компанија Google. Ова е синоним за моќ и ефективност, како и за неговиот пребарувач. Неколку пребарувачи се толку моќни како оние на Alphabet. Истото важи и за нивниот развој и определување кога станува збор за креирање и ажурирање на услугата Мапи. Можете да пресметувате маршрути, да додавате точки, да ја гледате маршрутата во 3D или како да сте таму. Но, постојат одредени карактеристики кои ќе ве натераат да ја совладате услугата. Ќе ви кажеме неколку. Се надеваме дека тие се корисни.

Функциите на Google Maps кои ќе ви помогнат да го користите речиси како да сте го развиле

Речиси сите користиме Google Maps за да најдеме адреса, да знаеме како да стигнеме таму од друга точка и земајќи ги предвид средствата што се користат за патување, а некои од нас дури знаат дека можеме да го посочиме времето на поаѓање и во зависност од сообраќајот ќе кажете ни го приближното време на пристигнување. Но, има многу други работи што можеме да ги направиме. На пример, можеме да креираме сопствени мапи, да ја контролираме музиката на маршрутите, прилагодете го екранот, изнајмете возило и многу други работи повеќе отколку што ќе се обидеме да ви кажеме во следните редови. Ние почнуваме.

Променете го распоредот на она што го гледате на екранот

Можете да го промените изгледот на иконата што го претставува вашето возило, што и да е, на екранот на уредот што го користите Google Maps. Многу е едноставно, но шарено и начин да ја приспособите апликацијата и да ја направите малку повеќе своја.

Стандардно, се појавува сина стрелка, но можеме да ја промениме, на пример, за некој тип на автомобил што симулира или наликува на нашиот. Ја допираме сината стрелка што ја гледаме на екранот, системот автоматски ќе почне да го менува режимот на навигација за режимот на возење и можност за избор на автомобил. Таму ќе видите различни модели на автомобили за да изберете, изберете го оној што најмногу ви се допаѓа.

Автомобили на Google Maps

Запомнете каде сте го паркирале автомобилот

Една од најпрактичните функции што можеме да ги користиме од Google Maps е можноста за да ни се сети каде сме ја оставиле колата паркирана. Сега, имајте на ум дека работи со GPS, па мора да ви биде јасно дека внатре во паркингот нема да не потсетува на бројот на просторот на кој го оставивме. Но, ќе успее, за кога ќе пристигнеме во некој за нас непознат град и ќе мора да паркираме далеку од местото каде што сакаме да одиме.

Кога паркираме, она што мора да го направиме е да ја избереме сината локациска точка. Ќе се отвори нов прозорец каде што треба да ја изберете опцијата „Постави како локација за паркирање“, по ова ќе се појави икона со „P“ и тоа е тоа. За да се вратиме на поентата, само треба да му кажеме на Google Maps да не однесе таму.

запомнете го паркирањето автомобил на „Карти на Google“.

Ќе можеме да го провериме квалитетот на воздухот во некои градови

За оние од нас кои сакаат секаде да одат со велосипед или на прошетка, оваа информација е многу корисна, бидејќи не дозволува инсталирање на апликации, кои понекогаш излегуваат дека се малку комплицирани или ни даваат податоци кои не нè интересираат многу. Со Google Maps, можеме да гледаме квалитетот на воздухот во некои од градовите во вашата земја. За да го направите ова, Google соработуваше со Aclima. Во опциите што ги имаме на главниот екран, можеме да го видиме слојот „квалитет на воздухот“. Ако кликнеме на него, ќе ни покаже интересни податоци кои можеме да ги користиме и да ги искористиме како што најдобро ни одговара.

Google Maps го мери квалитетот на воздухот

Можеме да ја разгледаме нашата историја на патување

Во некоја друга прилика ми се случи, на некое долго патување, застанавме да се напиеме во ресторан или кафетерија, што подоцна беше пријатно изненадување. Како што патувањето продолжува и деновите минуваат, заборавате каде сте биле. За ова можеме прегледајте ја историјата на патување на „Карти на Google“. Знајте ја станицата што ја направивме и лоцирајте го овој ресторан или она прекрасно место на кое сакаме да се вратиме.

Google ги складира сајтовите низ кои одиме периодично и само овие податоци се видливи и достапни за корисникот кој ја поседува сметката. За да пристапите до историјата, кликнете на менито. Го избираме делот „Вашата временска линија“.  Подоцна информациите ќе бидат прикажани во нов таб. За евиденција, можете да ги избришете и да му кажете на Google никогаш повеќе да не ги собира. Се разбира, ризикувате никогаш да не го најдете тоа магично место каде што сте биле.

Споделете ја локацијата со кој сакате

Во случај да не сакате да ја активирате историјата за која зборувавме погоре, но сакате да зачувате точка каде што сте биле за интерес, можете да ја споделите таа локација со некого или со себе. Само треба да кликнете на местото каде што сте, таму ќе се појави мени каде што ќе најдете опцијата „Сподели“., следното нешто ќе биде да ја изберете апликацијата и контактот преку кој сакате да ја споделите споменатата локација.

Споделете ја локацијата во реално време

За оваа функционалност беа напишани реки мастило. Многу од тие фрази требаше да имплицираат дека функционалноста била наменета да шпионира друго лице. Но, навистина најневеројатната функционалност е спротивната. Да му се даде сигурност на таа личност. Ако трчате, возите велосипед или шетате во планина, има подобар начин да бидете безбедни отколку да ја споделите вашата локација во реално време во случај нешто да се случи и немате време да се јавите во собата за итни случаи или да ја испратите вашата позиција . Многу апликации веќе го имаат, како што се WhatsApp или Garmin, секој со свое име, но со иста цел.

На врвот на вашиот екран ќе видиме опција која вели колку долго да ја споделите вашата локација, а под ова избирате кому да ја испратите врската. Подготвени

Локација во реално време на Google Maps

Користете „Уличен приказ“ со команди

Конечно, ви оставаме една која ќе ни се најде и која ќе ве направи експерт за справување со една од најкул карактеристиките на Google Maps, како што е Street View. Може да се контролира со команда и се следни:

 • + / - –> Зумирајте / одзумирате.
 • лева стрелка / десна стрелка –> Свртете лево / свртете десно.
 • стрелка нагоре/стрелка надолу –>Движете се напред / движете се наназад.
 • З / С –>Движете се напред / движете се наназад.
 • A/D–> Свртете лево / Свртете десно.

Се надеваме дека ќе ви биде од корист


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.