Стари проблеми за новиот екран на MacBook Air

MacBook Air

Apple ги информираше овластените претставници на услугите дека антирефлектирачкиот слој на дисплеите на MacBook Air, тоа може да предизвика проблеми. Особено тоа би влијаело на моделите со ретина дисплеј. Тие не се единствените компјутери кои го имале овој проблем, бидејќи и другите претходни преносни Mac страдале од истиот проблем.

Облогата на екранот ќе направи да изгледа поинаку.

Тастатура MacBook Air

Производителот на Mac испрати белешка до овластените даватели на услуги на Apple со предупредување дека „Ретина се прикажува на некои Компјутери MacBook, MacBook Air и MacBook Pro може да претставува проблеми со рефлексија на обложување (АР) »

Иако Не е нов проблем, Бидејќи антирефлектирачкиот слој веќе влијаеше на MacBooks 2012 година, ова тоа влијаеше само на моделите MacBook и MacBook Pro.

Сега со новата белешка испратена од Apple, проблемот влијае и на MacBook Air. Иако точниот проблем не е наведен во белешката, сè сугерира дека тоа ќе биде гореспоменатата обвивка.

Ова може да се носи на таков начин што употребата на компјутерот е скоро невозможна, бидејќи екранот не може да се прикаже како што треба.

Проблеми со стариот екран за новиот MacBook Air

Јаболко има бесплатна програма за поправка на единиците на Macbook и MacBook Pro кои датираат од 2015 година и го доживуваат овој проблем. Сепак, MacBook Air допрва треба да се појави во списокот на уреди кои се опфатени со него.

Токму сега со проблемот на КОВИД-2019 Поправки на уредите со Apple се парализирани, па можеби не е добро време да се фати за новиот модел. Барем додека не знаеме дали овој проблем е ист или напротив се соочуваме со нов, со кој не би знаеле со што да се соочиме.

Ние ќе останеме внимателни на вестите што ќе се појават во врска со ова прашање и ние ќе ве известиме веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.