Стратешката анализа вели дека Apple испорача 6,5 милиони преносни компјутери во четвртиот квартал од 3 година благодарение на MacBook Air

MacBook Air

Според Strategy Analytics, проценките за испораките на лаптопите на Apple се прилично добри. Во овој случај, истражувачката фирма го става Apple како четврти најголем продавач на лаптопи во светот со 10% од уделот на пазарот и со бројки од Испорачани 6,5 милиони лаптопи во четвртиот квартал од 2021 година делумно благодарение на MacBook Air.

Многу чини да се надминат бројките од другите фирми кои очигледно имаат пониски цени и многу поразновидни каталози на производи. Apple го има она што го има, но многу добро ги прави работите со своите компјутери и доаѓањето на сопствените процесори повторно ја револуционизира продажбата во оваа фаза на промени. Доказ за тоа е MacBook Air кој е во првите редови на продажбата и дека без сомнение секогаш бил пар екселанс компјутерот на Apple.

Најновата објавена верзија на овој MacBook Air која го додава чипот M1, исто така, има свој 13-инчен Retina дисплеј и основна цена од 1.129 евра. Покрај тоа, студентите можат да ја добијат оваа опрема за помалку пари што ја прави опрема за купување во многу прилики. MacBook Air, исто така, може да се најде во добри зделки на Amazon и други продавници, како и 13-инчните MacBook Pro.

Ова се најпродаваните тимови според Стратешка аналитика:

Стратешка аналитика

Прво го имаме Lenovo, потоа HP, Dell и потоа го наоѓаме Apple. Разликата во единиците испорачани помеѓу првиот и Apple е доста голема, но треба да се земат предвид многу фактори. Во секој случај, вкупната продажба од 66,8 милиони испорачани компјутери е многу добра за секторот и уште повеќе со оглед на недостигот на компоненти што постои денес. Според самата аналитичарска фирма, доколку немаше недостиг на компоненти ширум светот, овие бројки за испорака би биле уште повисоки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)