Една студија го користи Apple Watch како алатка за работа на апнеја при спиење и хипертензија

Apple Watch се позиционира како најдобар пријател за дијагностицирање на срцеви и дишни патологии. Истражувачи на Универзитетот во Сан Франциско, во соработка со развивачите на апликации Кардиограм Тие користат сензори на Apple Watch за откривање на апнеја при спиење и хипертензија, поради нивниот висок степен на прецизност. Покрај тоа, за пациентот е многу помалку трауматично да се прават тестови со Apple Watch, во споредба со користење на сензори по целото тело, додека одмарате цела ноќ. Затоа, се отвора нова рамка за уредот Apple во однос на третманот на овие болести. 

Во студијата на Универзитетот во Сан Франциско учествувале 6115 лица, кои носеле Apple Watch и апликацијата КардиограмУниверзитетот користеше алгоритам за учење именуван како ком Длабоко срце. Како и секоја статистичка студија, резултатите се добиени од 70% од примерокот, а останатите 30% биле дијагностицирани.

Johnонсон Хсиех, коосновач на Кардиограм, објасни во интервју за TechCrunch:

Имаме намера, преку примерокот добиен од лица со хипертензија, да можеме да дијагностицираме што имаат. Од таму, лекарот би ги водел со соодветна конечна дијагноза, преку манжетна за крвен притисок и последователен третман.

Истражувачите, првото нешто што го направија е откривање на точноста на Apple Watch. Резултатите добиени во однос на апнејата при спиење, достигнаа 90% прецизност, во однос на повеќе професионални и сеопфатни системи.

Се проценува дека само во Соединетите држави, најмалку 22 милиони луѓе страдаат од оваа патологија, што го остава пациентот без да дише додека спијат. Затоа, потенцијалот на клиентите кои можат да имаат Apple Watch на нивниот зглоб за да го контролираат квалитетот на нивниот сон, може да расте експоненцијално. Во однос на хипертензијата, се проценува дека САД имаат повеќе од 70 милиони граѓани кои би можеле да ги контролираат овие проблеми со часовникот „Епл“

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.