Така се и цените на Mac mini во нашата земја

Се чини дека Apple сака повторно да му даде поттик на Mac mini и како што рече самиот извршен директор Тим Кук, на овој мал десктоп компјутер не му беше судено да умре. И денес, во навистина брз и ефективен главен збор тие целосно ја обновија опремата во внатрешноста и ја додадоа просторот сивата боја.

Добрата работа кај овие нови Mac mini е што тие се уште се мали компјутери во однос на нивните димензии, тие не го модифицираа дизајнот и имаме Mac да поставиме каде било, но внатрешноста на овие работи е целосно редизајнирана и подобрена,моќта сега е една од најважните делови во нив.

Нови процесори, повеќе порти, подобро ладење ...

Благодарение на 630-та генерација на Intel quad и шест јадрени процесори и Intel UHD Graphics XNUMX графика, ќе имаме уште поголема моќ за задачи на професионално ниво, за што се жалеа многу корисници. Очигледно Тоа не е уред што можеме да го купиме со Mac Pro или iMac Pro, но притискајте силно на хардверот.

Исто така, додава DDR4 меморија на 2.666 MHz, која е совршена за составување огромни Xcode проекти или рендерирање и компресирање на видео, ни овозможува да додадеме eGPU за да ги забрзаме графичките перформанси, има пристаништа Гром 3 што овозможуваат пренос на податоци со брзина до 40 Gb / s, можеме да ги вчитаме нашите надворешни уреди, да поврземе до два 4K монитори (па дури и трет со HDMI 2.0) или 5K ... Навистина важна промена во споредба со претходната верзија.

Мак мини цена

Но, како и секогаш, сите детали за овие тимови можат да бидат уништени кога ќе се фокусираме на цените. Во овој случај почетната точка на Mac mini е 899 евра за моделот со 3-та генерација 3,6-јадрен Intel Core i8 со 4 GHz, 2.666GB 630MHz DDR128 меморија, Intel UHD Graphics XNUMX и XNUMX GB PCIe SSD складирање.

Потоа го наоѓаме Mac mini од 1.249 евра, кој веќе додава осма генерација на Intel Core i5 шест-јадрен процесор на 3 GHz со Turbo Boost до 4,1 GHz, 8 GB 4 MHz DDR2.666 меморија, Intel UHD Graphics и 256 GB PCIe SSD складирање.

Но, бидете внимателни затоа што ова не завршува тука. И тоа е дека можеме да «го нахраниме овој Mac mini додека не добиеме несомнени фигури» и цена на ништо повеќе и ништо помалку од 4.969 евра. Во овој случај со прилагодена конфигурација што може да се натпреварува со iMac Pro на некој начин, да, без екран, тастатура и други:

 • 7-та генерација на шест-јадрен Intel Core i3,2 со 4,6GHz (турбо засилување до XNUMXGHz)
 • 64 GB 4MHz DDR2.666
 • Intel UHD Графика 630
 • Складирање на 2 TB SSD
 • 10 гигабитен етернет (NBASE-T поддржува 1Gb, 2,5Gb, 5Gb и 10Gb етернет преку RJ-45 конектор)

Секако вистински astвер што може да направи задоволствата на професионалниот сектор или од оние кои имаат доволно пари да ги купат. Дали планирате да купите некој од овие нови Mac mini?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.