Тајните на новиот печат на Apple, Сан Франциско

Во обемна статија од Машино акинори, објавено во Medium.com, се разоткријте ги тајните на новата типографија развиен од оние на Купертино: Сан Франциско.

Новиот формулар се користи за обединување на изгледот на сите платформиПо напуштањето на Helvetica, фонт кој го користеше Apple долги години, намерата е естетски да се истакне и да се подобри читливоста на сите екрани на уредите, бидејќи Helvetica не е погодна за мали екрани.

Сан Франциско не е единствен извор

Од друга страна, откриено е дека Сан Франциско не е единствен извор, туку неколку:

Сан Франциско има еден тон карактеристики дизајнирани да го направат многу читлив. Всушност, верзиите за Apple Watch и iOS / Mac тие не се дури и исти. Верзијата SF се користи на iOS / Mac и SF компактен вклучено на Apple Watch. Разликата се гледа во тркалезни букви како на пр o О e (…) Покрај ова, семејството е поделено на два под-извори наречени Текст y Покажи каде што се зема предвид "оптичката големина"; едниот се користи за мали момци, другиот за големи момци.

Снимка на екранот 2015-09-22 во 22.26.56 часот

Семејството Сан Франциско е поделено, пак, на два типа на подвидови кои се посоодветни за различни типови на екрани. „IDevices“ го користат стандардниот Сан Франциско, додека „Apple Watch“, најмалиот уред што го лансираше брендот, го користи компактниот SF, тип на формат што може да се чита на малите екрани.

Динамичен тип на буква

Семејство Сан Франциско

Како што можеме да видиме во горната табела, секој од фонтовите е поделен на два различни формати, наречени „Текст“ и „Екран“. Овие два формати се користат интелигентно, користејќи ја една од карактеристиките на овој нов тип, динамика. Она што го прави овој динамичен ефект е дека кога фонтот е поголем од 20 поени, тој автоматски се префрлува на „Текст“, додека во големината на фонтот помал од 20 поени, тој преминува на „Покажи“. Така, инженерите и дизајнерите не треба да се грижат кој фонт да го користат во дадено време, часовникот автоматски ќе го прилагоди форматот на секоја големина на екранот.

Сумирајќи, Хелветика, создадена во 1957 година, можеби беше застарена што се однесува до дигиталниот свет, па затоа динамичниот тип е она што се бара во дигиталниот екосистем во кој истото писмо треба да се види и прочита на мноштво екрани од различни големини, од големиот 5K екран на iMac од следната генерација до малиот екран на Apple Watch. И сето тоа, со истата типографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.