IMac Pro со докажување на кражба со постојано вклучување на GPS?

Ова е едно од оние прашања на кои е лесно да се одговори ако ги погледнеме директно најновите објавени гласини за овој моќен тим. Новиот iMac Pro е близу официјално лансиран во декември и иако е точно дека нема точен датум на лансирање, со нетрпение очекуваме официјално да го видиме нивното лансирање и да знаеме дали овие најнови гласини за интегрираниот процесор A10 за Siri и сега трајното поврзување на GPS ќе биде вистина.

И тоа е дека ако е така, можеме да бидеме и порано Mac постојано гео-позициониран користејќи GPS и покрај фактот дека опремата е исклучена и ова ја прави интересна алатка во случај на кражба. Сето ова гледано од корисничка перспектива може да изгледа дека нешто од сега треба да се спроведува на секој Mac, iPhone, iPad или iPod. 

Несомнено најинтересно во сето ова е што благодарение на имплементацијата на овој систем сличен на „Пронајди го мојот iPhone“, корисниците можеа да го лоцираат iMac Pro со милиметарска прецизност, бидејќи координатите ги нуди GPS. Во секој случај, најрелевантен детал е неговото работење, иако iMac Pro се исклучува од мрежата или дури е и целосно исклученПонатаму, ова ќе биде невозможно да се исклучи и ќе му овозможи на сопственикот секогаш да го лоцира.

За овој нов iMac Pro, имаме неколку важни новости благодарение на имплементацијата на чипот А10 и тоа е што пред неколку дена разговаравме за можноста за активирање на „Еј Сири“ за подобрување на продуктивноста на корисниците и сега доаѓа ова интересно новости за локацијата на опремата. Тие се две важни новини кои не се потврдени од Apple - како и постоењето на чипот А10 - во неговата презентација и се надевам дека ќе биде официјално потврден истиот ден од неговото лансирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Главен дистрибутер на HughesNet dijo

    Одлично!! Важно е да се земат предвид овој вид на информации и ситуации, во иднина може да се покаже дека имаат големо влијание и да разговараат за нив. Ве поканувам да го знаете мојот блог за Широкопојасен интернет и други куриозитети.