Тим Кук се состанува со претседателот на Кина

Во повеќе од една прилика ве информиравме за патувањата што Тим Кук обично ги прави во име на компанијата, сè додека имаат некаков интерес. Во последната година, Кук патуваше во Кина повеќе од еднаш за да се обиде подобрување на односите со владата на земјата, односите што во последните месеци се чини дека не биле баш добри, но исто така го најавуваат претстојното отворање на центри за истражување и развој.

Повторно Тим Кук повторно отпатува во Кина, но овој пат да се сретне со кинескиот претседател Си Jinинпинг, неколку дена пред лансирањето на iPhone X во голем број земји и меѓу кои е Кина, земја која стана важен извор на приход за компанијата во последните неколку години.

Но, во оваа прилика, тој не патувал сам, туку во придружба на Марк Цукерберг, кој се чини дека продолжува да се обидува Фејсбук да биде присутен во животот на граѓаните на земјата и инцидентно да се обиде да ја реши блокадата што кинеската влада ја има врз апликација WhatsApp, блок кој е активен нешто повеќе од два месеци. И Тим и Цукерберг присуствуваа на годишниот состанок на советници за деловни училишта на универзитетот во Пекинг Цингуа, каде што кинескиот претседател разговараше со двајцата лидери.

Apple одби да даде коментар за оваа средба.. Особено зачудувачки е што Тим не објави никакви фотографии на својот профил на Твитер, нешто на што навикнавме секој пат кога оди на патување. Apple многу се надева дека новиот iPhone X повторно ќе ја активира продажбата во Кина, откако виде како во последните квартали продажбата на iPhone значително опадна во земјата, што се должи на азиските брендови како Vibo и Oppo.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.