Тим Кук станува една од највлијателните личности во светот

тим-готвач-јаболко

Магазинот Vanity Fair штотуку објави список на највлијателни луѓе во светот, список во кој можеме да видиме како Тим Кук се искачи од единаесеттата позиција што ја зазеде минатата година, на третата позиција надминувајќи го Лери Пејџ, ко-основач на Гугл и Елонк Маск од Тесла / Спејс Х.

Тим Кук е ставен на третата позиција на годишната листа наречена «Нова фирма» на компанијата, држејќи ги на првите позиции истите луѓе како и минатата година: Secondеф Безос, главен извршен директор на Амазон и Марк Цукерберг од Фејсбук на втората позиција.

Метеорскиот пораст што Тим Кук го имаше во оваа класификација главно се должи на фактот дека вредноста на компанијата во моментов изнесува 800.000 8 милиони долари, што ја става близу до тоа да биде првата компанија во светот со повеќе од трилиони долари капитализација. Но, се чини дека сè укажува на тоа дека вредноста на Apple значително ќе падне за еден месец, кога ќе бидат официјализирани резултатите што одговараат на последниот фискален квартал и каде ќе видиме како работи продажбата на iPhone 8 и iPhone XNUMX Plus.Според повеќето аналитичари, тие се значително пониски од очекуваните.

Главната причина не е никој друг, туку лансирањето на iPhone X, уред кој ќе се појави на пазарот од 2 ноември и тоа ќе го стори со капка по капка, поради проблемите во производството што компанијата ги има со овој уред. Списание се чини дека се заснова само на капитализација на компанијата во моментот, а да не ја спомнувам работата што компанијата ја работи за животната средина и хуманитарната работа на компанијата.

Иако повеќето луѓе на врвот на ова рангирање се од областа на технологијата, не се сите, бидејќи списанието ги зеде предвид и врвните претставници на медиумите од бизнисот, финансиите, забавата и забавата. Првиот настап на Тим Кук на ова рангирање беше во 2011 година, кога стигна до позицијата шеф на компанијата со тешка задача да го задржи Apple на врвот, нешто што како што успеавме да провериме дали се случило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Адријана Си Васи Сибисан dijo

    Те молам, не дозволувај да биде вистина.