АИ ќе генерира до 13.000 милиони во 2025 година, според технолошкиот совет, учествуван од „Епл“

Apple учествува заедно со голем број компании во Совет за индустриска информатичка технологија (ИТИ), каде што се спроведуваат студии и анализи поврзани со новите технологии и особено во врска со АИ. Денес имаме извештај што ги опишува принципите на политиката за ВИ бидејќи се однесува на индустријата, владите и договорите меѓу јавните и приватните компании.

Документот е поделен на три дела: Одговорности на индустријата за унапредување на одговорно користење и развој, можности на владите да инвестираат и да го поттикнуваат екосистемот за ВИ и можности меѓу договори за јавно приватно претпријатие 

Проекциите покажуваат дека оваа нова индустрија ќе генерира од 7.000 до 13.000 милиони долари годишно почнувајќи од 2025 година. Меѓу најрелевантните делови на документот, можеме да најдеме:

Како што се развива, ние сериозно ја сфаќаме нашата одговорност да бидеме катализатор во светот на АИ, вклучително и изнаоѓање решенија за решавање на потенцијалните негативни екстерни влијанија и учество во обликувањето на работните места во иднина.

Во однос на одговорностите на технолошката индустрија:

Одговорен дизајн и имплементација:

Ја препознаваме нашата одговорност да ги интегрираме принципите во дизајнот на технологии за вештачка интелигенција, надвор од усогласеноста со постојните закони. Додека потенцијалните придобивки за луѓето и општеството се зачудувачки, истражувачите за вештачка интелигенција, стручните лица и засегнатите страни мора да поминат многу време работејќи за да обезбедат одговорно дизајнирање и распоредување на АИ системи. Високо автономните системи за вештачко разузнавање мора да бидат дизајнирани во согласност со меѓународните конвенции кои ги зачувуваат човечкото достоинство, права и слободи. Како индустрија, наша одговорност е да ги препознаеме потенцијалите за употреба и злоупотреба, импликациите од ваквите активности, како и одговорноста и можноста да преземеме чекори за да спречиме разумна и предвидлива злоупотреба на оваа технологија, обврзувајќи се на етиката по пат на дизајн.

Делот од владините односи се издвојува по својата флексибилност при неговото спроведување:

Флексибилен регулаторен пристап:

Ние ги охрабруваме владите да ги проценат постојните алатки за политика и да бидат претпазливи пред да донесат нови закони, регулативи или даноци што ненамерно или непотребно може да го попречат одговорниот развој и употреба на ВИ. Бидејќи апликациите на АИ технологиите многу варираат, позлатата може ненамерно да го намали бројот на создадени и понудени технологии на пазарот, особено од стартапи и мали бизниси. Ние ги охрабруваме креаторите на политиките да ја препознаат важноста на SWAps по потреба; регулаторниот пристап нема да важи за сите апликации за ВИ. Подготвени сме да работиме со законодавците и регулаторите за да се справиме со легитимните проблеми каде што се појавуваат.

Конечно, во врска со договорите меѓу јавно-приватни компании:

Јавно-приватно партнерство:

Бизнисите ќе ги направат имплементациите на АИ привлечна инвестиција и за владата и за приватната индустрија и ќе промовираат иновации, приспособливост и одржливост. Со искористување на деловните активности, особено меѓу партнерите во индустријата, академските институции и владите, можеме да ги насочиме R&D за АИ и да ја подготвиме нашата работна сила за работните места во иднина.

Овој документ може да ги постави темелите за идниот патека за ВИ во наредните години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.