Третата бета верзија на macOS 12.3 сега е достапна за програмерите

macOS Монтереј

Како што се наближува месецот март, тоа е оној што Apple би го планирал објави ги следните големи ажурирања Од сите свои оперативни системи, компанијата со седиште во Купертино продолжува да ги тестира претстојните верзии на iOS, iPadOS, watchOS, tvOS и macOS.

За неколку часа, Apple ја објави третата бета верзија, во моментов само за заедницата на програмери, на macOS 12.3, iOS и iPadOS 15.4, tvOS 15.4 и watchOS 8.5. Најважната новина што ќе ја најдеме во следната верзија на macOS е поддршката за функцијата Контрола на Универзална.

Универзалната контрола беше еден од главните новитети што Apple ги претстави за време на WWDC 2021 година, функционалност која беше одложена со време и која, според Apple, не е планирана да биде лансирана најрано, пролетта оваа година.

Друга од важните новитети што ќе пристигне со macOS 12.3 и која Apple моментално ја тестира во бета верзијата, е поддршка за 120 Hz ProMotion технологија во сите системски анимации заедно со известувања за веб-апликации.

Што има ново во iOS 15.4

Вестите што ги нуди следната верзија на iOS, број 15.4, можете да ги најдете на поддршка за отклучување на iPhone преку Face ID со помош на маската без да зависи од Apple Watch. Иако ова решение е ценето, доаѓа малку доцна, многу, многу доцна.

Во однос на оперативниот систем кој управува со Apple TV и Apple Watch, во моментов нема карактеристика за истакнување, бидејќи компанијата на Тим Кук се фокусираше на подобрување на севкупните перформанси на уредот и поправање на безбедносните проблеми кои беа откриени од лансирањето на претходната верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.