Третата бета верзија на macOS Ventura штотуку беше објавена

macOS-Ventura

Во Купертино одат со полна пареа. Инженерите задолжени за развој и дебагирање на различниот софтвер за сите уреди на Apple работат неуморно. Ако вчера објавија нови бета-верзии на најновите тест верзии на тековниот софтвер (видете ја петтата бета верзија на macOS Monterey 12.5 во случајот со Macs), денес тие ќе објават нова бета верзија на идниот macOS Ventura.

Така, пред само половина час, Apple објави за сите програмери третата бета верзија на macOS 13 Ventura, овогодинешниот нов macOS кој беше претставен на WWDC 2022 и ќе биде објавен за сите корисници оваа есен.

Само две недели откако беше објавена втората бета верзија на macOS Ventura во Купертино, третата бета беше објавена пред само еден час, за сите програмери кои сакаат да ја пробаат.

Овие регистрирани програмери сега можат да ја преземат третата бета верзија преку Центар за развивачи на Apple и, откако ќе се инсталира соодветниот профил, бета-верзиите ќе станат достапни преку механизмот за ажурирање на софтверот во System Preferences.

Вентура натоварена со новитети

macOS Ventura доаѓа со многу нови функции кои несомнено ќе им бидат од големо задоволство на корисниците. Еден од нив е Менаџер на сцена, нова функција која им овозможува на корисниците да се фокусираат на една задача додека ги одржуваат другите апликации подготвени за лесно префрлување помеѓу задачите. Вклучена е и Continuity Camera, така што можете да го користите iPhone како веб-камера за вашиот Mac.

Вклучува и Handoff за FaceTime за да можете да префрлате повици помеѓу iPhone, iPad и Mac по желба, а сега Messages поддржува функции за означување iMessage како непрочитано, прекинување на испраќање iMessage и означување како непрочитано. SharePlay сега работи и во апликацијата Messages.

Апликацијата пошта поддржува закажување и бришење е-пораки до 10 секунди по нивното испраќање, а апликациите Weather и Clock сега се достапни на Mac. System Preferences се преименувани во System Settings и има распоред сличен на iOS, многу различен од традиционалните Mac.

и прелистувачот сафари Исто така, претрпува некои модификации. Со macOS Ventura поддржува заеднички групи на јазичиња и Apple работи на Passkeys, акредитив од следната генерација што ја заменува лозинката. Има и нов Spotlight, Фото библиотеката има нови функции, а графичкиот систем Metal 3 е вклучен во macOS Ventura за подобра 3D графика во трипл-А игрите.

Без сомнение, многу нови функции кои во моментов можат да се тестираат само од овластени програмери на Apple во тековните бета тест верзии. За останатите смртници, конечната верзија ќе го имаме на располагање некаде оваа есен. Треба да се почека…


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.