Сега е достапна и третата јавна бета верзија на OS X 10.11 El Capitan

ос-ел-капитан

Корисниците на Mac кои учествуваат во бета-бета програмата OS X El Capitan, сега можат да ја преземат третата бета-верзија на овој оперативен систем, која се чини дека се совпаѓа со петтата бета-верзија (изградба на 15A235e), која неодамна беше објавена за програмерите. И за која зборуваме во овој запис.

За корисниците што веќе работат преглед на бета верзија на OS X 10.11, можете да го преземете ова ново ажурирање преку делот Ажурирања во продавницата за апликации Mac, и од иконата за приклучување и од менито  во горниот лев агол.

ос-ел-капитан-1

Преземањето е околу 1,2 GB и бара само рестартирање за да се заврши целата инсталација.

Од друга страна, ако сте заинтересирани да ја испробате оваа пробна верзија, секој корисник на Mac може да избере да се запише во јавната бета програма на OS X, ова им овозможува, како што веќе кажав, на корисниците да експериментираат со новиот оперативен систем пред да биде лансиран на пазарот во неговата последна верзија, како додаток, ова исто така обезбедува директни информации до Apple за неговата употреба и можните грешки во системот за да можат да се поправат пред да се активира.

Во принцип, се препорачува повеќето корисници избегнувајте бета верзии на софтвередноставно затоа што искуството е далеку помалку сигурно од стабилната верзија на софтверот. На овој начин, корисниците кои сакаат да извршуваат бета верзии на OS X El Capitan, најдобро е да зачуваат резервна копија на нивниот сегашен Mac систем или да ја инсталираат бета верзијата во посебна партиција.

Конечната верзија на OS X El Capitan ќе биде објавена во јавноста на крајот на годината. Иако нема одреден датум на објавување, „Епл“ веќе соопшти дека ќе биде достапен бесплатно оваа есен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.