Трик: отворете цела папка во јазичиња од обележувачите на Safari

сафари

Денес ќе видиме мал трик за Safari во кој можеме лесно и брзо отворете ги со само три кликања на сите веб-страници што ги зачувавме во папката за групи или омилени. Во претходните верзии на Safari, оваа задача можеше да се изврши од лентата за омилени што се појави во прелистувачот, но од лансирањето на OS X Yosemite, омилените се нешто повеќе скриени и треба уште еден допир со глувчето за да се изврши овој мал трик.

На крајот на краиштата, тоа е опција за која се сигурни многумина ветерани корисници на OS X, но секогаш е добро да се покажат овие можности и мали трикови на сите оние кои штотуку пристигнаа во светот на Мек или кои веќе долго време се со нас, но не се свесни за оваа можност, ајде да одиме со неа.

Многу е едноставно, првото нешто што треба да направиме е да го отвориме јазичето Омилени во Safari. Откако ќе се отвори, мораме кликнете на папката со десното копче на глувчето или тастатурата сакаме да ги прикажеме сите омилени. Theе се појави опцијата Отвори во јазичиња, кликнете и сите мрежи зачувани во таа папка ќе се отворат истовремено во јазичињата.

сафари-трепки

Од друга страна, советуваме за да ги зачуваме нашите страници, блогови и други страници или документи како омилени, најдобро е да ги зачувате по папки. Секој може да прави што сака, но кога ќе редиме многу фаворити без да ги класифицираме продуктивноста и брзината да најдеме нешто конкретно полошо. И обратно ако ги имаме класифицирани во папки или групи од различни видови, секогаш ќе биде полесно и побрзо да се најдат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Залеатрон dijo

  Но, сè уште ми се допаѓа начинот на Chrome да го направам тоа повеќе, во Safari, тој исто така се отвора во подпапчињата што ги имате во папките, што отвора многу јазичиња, Chrome ги отвора само омилените што се лабави во основната папка, на пример, Имам папка наречена „Епл“ и внатре имам 8 веб-страници или блогови што зборуваат за Епл и кои се оние што ме интересираат да ги читам секој ден, а за возврат имам подпапка наречена „Епл“ каде кратенките за услугите на Епл се, страници на софтвер за iOS и OSX ..., кои не сум заинтересиран да ги отворам. „Само“ за овој детал не користам Safari.

 2.   кристоф карило dijo

  Здраво, барам помош ...
  Кога ќе го отворам моето сафари, се отвораат сите картички со обележувачи: коска, Фејсбук, Јутјуб, итн., Итн. и не ми се допаѓа.
  она што го сакам е дека кога ќе го отворам мојот сафари, ќе се отвори само прозорецот со омилени за да можам да изберам на која исплата да одам.
  Не знам дали беше разбрано. Ви благодарам
  Се радувам на вашиот одговор ..