XNUMX карактеристики на macOS Monterey што ќе ги сакате

Наскоро ќе можеме да уживаме во новата верзија на macOS Монтереј за нашите Mac компјутери. Во моментов сме во бета фаза, но со потврден настан на Apple, речиси можеме да увериме дека ќе покаже каков ќе биде новиот оперативен систем за компјутерите на Apple. Овие три функции на новиот оперативен систем се: Јазичиња Safari; Брза забелешка и режим на фокусирање.

Сафири јазичиња во macOS Монтереј

сафари

Apple го менува начинот на прикажување на јазичињата во Safari 15. Претходно, јазичињата се појавуваа под полето за адреса / пребарување и лентата со омилени. Табовите сега го заземаат просторот во полето Адреса / Пребарување, овозможувајќи да се прикажат малку повеќе од една веб -страница на екранот. Може да биде корисно ако имате се отвораат повеќе јазичиња. Оваа нова функција можете да ја испробате преку Преглед на технологијата на Safari.

Новиот интерфејс е стандардно вклучен, но постои опција за префрлување на попознат распоред, каде полето Адреса / Пребарување останува во средината и јазичињата се појавуваат под него. Само треба да ги следите следниве чекори: Преглед> Прикажи посебна лента со јазичиња и Safari ќе биде како што сте го знаеле секогаш во овој поглед.

Во оваа нова верзија на прелистувачот, можете зачувајте групи јазичиња. За да креирате група јазичиња, Треба да кликнете на менито Датотека и потоа изберете: Нова група јазичиња со бројот на јазичиња што се отворени во моментов.

Ако направиш кликнете со десното копче на група јазичиња, Постојат неколку многу корисни функции:

 • Копирајте врски: Со избирање на ова се создава листа со знаци, хиперврска на таблата со исечоци. Кога ќе се залепи, името на групата јазичиња се појавува во насловот на листата.
 • На дното на менито со десен клик е a листа на сајтови на секое јазиче. Можете да изберете еден и ќе се вчита во главниот прозорец.

Брза нота

Брз начин да креирате датотека со белешки кога не го користите Апликација за белешки. Кога е активирана, апликацијата Белешки брзо се отвора во нова датотека што можете да започнете да ја користите веднаш.

Apple додаде Quick Note како функција во аглите во macOS Monterey. Можеме да избереме агол од екранот и кога ќе го поместиме курсорот во тој агол, Quickе се активира брза белешка:

 1. Отвораме Системски преференции.
 2. Ние кликнуваме на вКонтролен запис.
 3. Кликнете на копчето Агли на дното на прозорец за конфигурација
 4. Seeе видиме слика што го претставува вашиот екран во центарот на прозорецот, опкружена со четири скокачки менија во секој агол. Избираме агол што сакаме да го искористиме за активирање брза белешка.
 5. Ние кликнуваме на скокачкото мени аголот што го сакате.
 6. Избираме Брза белешка.
 7. Даваме на прифати

Може да се конфигурира на секогаш креирајте нова датотека за белешки или отворете ја најновата датотека во параметрите на апликацијата Белешки.

Режим на фокусирање или внимание во оваа верзија на macOS

Со Фокус на macOS Monterey, можеме да го конфигурираме така што не прекинувајте со инстант пораки, повици и предупредувањаНа Ова ќе ни овозможи да се концентрираме на она што го правиме на Mac. Тоа е проширување на опциите што првично беа достапни во функцијата Do Not Disturb, која веќе е во macOS. Како да го активираме?:

 1. Во лентата со мени, кликнуваме на иконата Контролен центар. Тоа пар прекинувачи во црно -бела боја.
 2. Можеме да кликнеме на Икона за фокусирање и тоа ќе ја активира функционалноста додека не ја деактивирате. Ако сакате повеќе опции, ќе треба да кликнеме на етикетата Фокус или стрелката.
 3. Прозорецот ќе се промени до прозорецот Фокус.
 4. Ако немате поставено профил, можеме да избереме опција во насловот Не вознемирувај. Ако имате профили, можете да изберете еден од нив.

Алатката може да се конфигурира автоматски да се активира:

 1. Во предност и фокус на системот за известување, кликнуваме на јазичето Фокус.
 2. Во левата колона се нашите профили. За креирајте нов профил, кликнуваме на копчето + на дното од колоната. -Е се појави скокачки прозорец со шест опции.
 3. Ако избереме Обичај, можеме да избереме боја и икона за да можеме брзо да ја откриеме. Willе треба да доделиме име во полето под иконата на врвот.
 4. Ние кликнуваме на Додај.
 5. Ние го конфигурираме според нашиот вкус (дозволете конкретни контакти, какви специфични апликации ... итн.)
 6. Во рамката "Активирај автоматски », кликнуваме на копчето +. Willе се појави скокачки прозорец и ќе треба да изберете еден од трите услови:
  1. Автоматизација базирана на време
  2. Врз основа на локација
  3. Базирано на апликации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.