Три начини да ги зачувате лозинките на вашиот Mac надвор од мрежата

Сите знаеме дека менаџерот за лозинка Safari е имплементиран во рамките MacOSНа Едноставен, но ефикасен менаџер кој работи на веб -страници. Но, што ако сакам да го користам Mac за да зачувам лозинки што не се на Интернет? Ние ќе предложиме четири начини како зачувајте ги тие лозинки во macOS на безбеден и практичен начин.

Прв метод: менаџер за лозинка Safari

Прелистувачот Safari е еден од главните погодени од Shlayer Trojan

Ваучер. Само што прочитавте дека сакате да научите како да зачувувате лозинки на вашиот Mac надвор од Интернет и првото нешто што ќе го научиме е како да го користите менаџерот за лозинка Safari. Но, ова е за повеќе од само Интернет. Кога пристапуваме до Интернет -страница, корисничкото име и лозинката скокаат сами по себе, но исто така можеме да знаеме каде се зачувани и додајте ги оние што ги сакаме, дури и ако не се од веб -страница. 

Единственото нешто што го должиме да се направи е да се пополни полето каде што пишува Веб, непостоечка страница. На пример, mypage.com ќе го прифати и ќе служи само за да го зачуваме она што ни треба подолу, а тоа не е ништо друго освен корисничкото име и лозинката, или само лозинката, на пример, катанец или шкафче ... итн.

За рачно додавање на лозинката, треба да отидеме во Safari. Преференции, а потоа лозинки. По Автентикација, ќе ја видиме листата на лозинки. Во macOS Monterey, ова исто така можеме да го направиме во System Preferences.  

Втор начин: Користете ја апликацијата Keychain.

Управувач со клучеви и лозинки ICloud

Тоа е оригиналната апликација каде што можете да пристапите до тие лозинки на Safari. Всушност, ако одам на iCloud и ги барам лозинките, Beе можам да ги видам во таа АпликацијаНа Beе можам да ги видам сите мои лозинки за Safari и многу други работи. Но, ако го избереме она што се нарекува Безбедни белешки, ќе можеме да креираме мали белешки со клучот што треба да го запамтам.

UКористете безбедни белешки за пристап до привезок за клучеви безбедно чување доверливи информации. Овие информации може да бидат потполно туѓи за вашиот компјутер, како што се ПИН -и (лични идентификациски броеви) на банкарска сметка, броеви на кредитни картички, доверливи белешки, криптографски клучеви и сите други информации што сакате да ги чувате приватни.

Е мораме најавете се за да пристапите до Keychain. Внесуваме безбедносен број и можеме да ја видиме содржината на безбедната белешка што ја создадовме.

Не можеме да заборавиме метод кој можеби е стар или не многу иновативен, но тоа е дела на сите, на сите.

Трет метод: Апликации на Apple.

Ажурирани страници

Друг начин да го направите тоа е едноставно да имате заклучен документ со лозинка. Можеме да го направиме ова во Страници, броеви и главна точка. Најлогично е да се користи Броеви, преку формите на конфигурација и начин на внесување на податоците. Но, можеме да го сториме истото во Страници, иако ќе биде потешко, верувајте ми.  

Единствениот начин за пристап до овој документ е ако навистина сме најавени на Mac. Така, тоа може да биде доволно. Но, ако не, секогаш можеме да одиме во Датотека, да поставиме лозинка и да поставиме лозинка за овој документ. Најдобро од с, можеме да бараме нашиот сакан приврзок за клучеви да н remind потсети. На овој начин, додека сме најавени, датотеката автоматски ќе се отвори. Но, ако ја преместиме датотеката од неговата оригинална локација, како на пример во облак или ја зачуваме на USB -уред или ја даваме на некој друг, не можете да ја отворите без лозинка.

Можеме да идентификуваме дека документот е заштитен од катанецот што се појавува како икона. Значи нема загуба.

Сепак. Никогаш не можеме да ја зачуваме лозинката што го отвора секој документ каде било на нашиот Mac. Таа комбинација мора да ја имаме безбедно или да биде комбинација која е лесна за паметење, но многу тешка за погодување од трети страни. Знам дека звучи комплицирано, но можете да држите с under под клуч без да бидете преоптоварени. Покрај тоа, ние секогаш ги имаме менаџерите за лозинка на трети компании како што се 1Password или слично.

Патем, лично, најчесто го користам првиот метод. Може да биде малку досадно на почетокот, но потоа се навикнувате и се шие и пееНа Исто така, бидејќи е бесплатно, можете да го пробате и ако не ви се допаѓа, ослободете се од него, точка. Ништо не се случи овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.