Три неодамнешни апликации на приклучокот за macOS Mojave

Сигурно повеќе од една забележа и знае една од новите функции што ги имаме на располагање во macOS Mojave во пристаништето, онаа што ни ги покажува неодамнешните апликации. Ова значи дека при отворање на апликацијата системот ја остава директно закотвена во пристаништето во најчистиот стил на iOS на iPad. Тогаш можеме полесно да пристапиме до него.

Во овој случај, апликациите што ги отвораме ги елиминираат првите и ги имаме најмногу три видливи на пристаништето. Очигледно кога имаме апликација „закотвена“ таа нема да биде прикажана во овој дел бидејќи е веќе целосно достапна, така што работи само со апликациите што ги имаме надвор од Dock и денес ќе видиме како да ја деактивираме оваа функција што е активирана од потекло во macOS Mojave.

Оневозможување на оваа одлика е лесно

Сè што треба да сториме е да пристапиме до Системски преференции> Пристаниште> исклучете ја опцијата што вели Покажи неодамнешни апликации. Со овие чекори веќе нема да ги гледаме последните три апликации што ги користевме во нашиот приклучок. Овој дел, како што велам, секогаш е активиран во macOS Mojave 10.14 наваму.

Можеби изгледа чудно, но оваа функција ни помага да видиме кои апликации ги користиме почесто и на крајот Може да биде клучно да се одлучи дали некој од нив треба трајно да биде закотвен во нашата пристаниште. Но, без сомнение, најдоброто нешто е што не мора да ја активираме функцијата ако не сакаме и ова е важно за оние кои акумулираат многу апликации на пристаништето или за оние кои се тотално спротивни и ги користат минималните апликации во тоа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.