Safari ја губи втората позиција на најчесто користен прелистувач

сафари

Пред неколку недели разговаравме за можноста за Safari ја изгуби втората позиција како најкористен прелистувач во корист на Microsoft Edge. Не порано кажано отколку направено.

Конечно, прелистувачот на Apple ја загуби втората позиција и моментално е дебелото црево подалеку од Firefox, прелистувач кој уште еднаш го разбуди интересот на корисниците.

Според момците од Starcounter, Microsoft Edge станал втор најкористен прелистувач на десктоп компјутери, победувајќи го Apple за само 0,09 поени.

Мајкрософт Еџ на крајот на март имаше удел од 9,65%, додека Сафари беше 9,56%. Во споредба со бројките за месец февруари, гледаме дека со Edge едвај се зголемил, сепак, Сафари ако сте доживеале пад што го натера да ја загуби втората позиција.

Се подразбира дека, уште еден месец, прелистувачот на Google, Chrome, сè уште е најкористениот прелистувач кај десктоп компјутерите со учество од 67,29%, со раст од 2,4% во март.

На четвртата позиција го наоѓаме Firefox, кој исто така го зголемува својот удел на десктоп компјутерите со 7,57%. Опера, затворете го рангирањето на 5-те прелистувачи најкористено со 2,81%.

 • Google Chrome: 67,29%
 • Microsoft Edge: 9,65%
 • Apple Safari: 9,56%
 • Mozilla Firefox: 7.57%
 • Опера: 2,81%

Удел на пазарот за мобилни прелистувачи

Ако зборуваме за мобилни екосистеми, Ниту Safari не помина добро, бидејќи е намален за половина поен во однос на месец февруари.

Chrome го зголеми својот удел за речиси два поени, Microsoft Edge продолжува со мали промени, како и Samsung Internet. Работите не одеа баш најдобро ниту за Firefox, бидејќи падна речиси еден поен.

 • Google Chrome: 64,53% (+1,75)
 • Apple Safari: 18.84% (-0.46)
 • Microsoft Edge: 4,05% (-0,01)
 • Mozilla Firefox: 3.4% (-0.81)
 • Интернет Samsung: 2,82% (+0,05)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио Реатеги dijo

  Не сум изненаден. Според моето искуство, од ажурирањето на Монтереј и iOS 15, Safari стана исклучително бавен. Отпрвин мислев дека се во конфликт блокаторите на реклами со новиот оперативен систем, но ги отстранив и сè уште е исто (освен што ми го направи мизерно искуството со страниците полни со реклами). На крајот се префрлив на Brave.