Сири, се користи на шпански јазик

Featureвездената карактеристика на iPhone 4S нè изненади сите, за жал, шпанскиот не беше еден од поддржаните јазици. Речиси една година подоцна, веќе ги имаме на располагање Siri на јазикот на Сервантес за iPhone 4S, iPhone 5 и iPad 6-та генерација. Виртуелниот асистент, иако сè уште е во бета фаза, работи правилно и се подобрува со секое ажурирање. И покрај тоа, Siri има уште два детали за стискање, од една страна може да ја зголеми својата брзина во однос на одговорот и од друга страна да овозможи нејзина интеграција со апликации од трети страни. Накратко, во принцип, тоа е многу корисна услуга за ден за ден, и бидејќи iOS XNUMX е веќе објавен и ќе се мешате со новата верзија, ние ќе ја разгледаме можни употреби за Siri.

Функции на телефонот

Пораки од Сири

 • Повици и Facetime: можеме да го користиме Siri за да оствариме конвенционални повици или видео повици преку Facetime. Не е сложено дејство, но ни заштедува време, особено ако тоа го сториме од заклучениот екран. Ако контактот има повеќе од еден телефонски број, тие ќе не прашаат на кој сакаме да се јавиме и исто така можеме да ги замолиме да ни ја покажат историјата на пропуштени повици.
 • Контакт: со оваа функција можеме да извршиме пребарување на контакт за да ги видиме неговите информации. Тука е интересно да се напомене дека кога ќе ја прикажете картичката за контакт, можеме да кликнеме на вашиот телефонски број, е-пошта или адреса за да ја отвориме соодветната апликација и да го извршиме дејството. Друг интересен детал е тоа што можеме да ја прашаме Сири кога е роденден на пријател или роднина, и ако ги имаме тие информации во нивниот контакт, тие ќе ни го дадат својот роденден.
 • Пораки: ова е една од карактеристиките што ми заштедува најмногу време од ден на ден. Можеме да испраќаме пораки до нашите контакти, а исто така Siri ќе користи iMessage кога е можно. Постојат неколку формули за испраќање порака, но најбрзата е следната: „испратете порака до X контакт со текст Y“. Покрај тоа, ние не само што можеме да испраќаме пораки, туку можеме да ве прашаме и за непрочитаните пораки што ги имаме и можеме да одговориме од таму.

Продуктивноста

Календар од Сири

 • пошта: друга од најголемите можности на Siri е да испраќа е-пошта. Можеме да испратиме е-пошта со наведениот текст до еден од нашите контакти или да испратиме повеќекратно испраќање, едноставно диктирајќи повеќе од една адреса. Но, исто така можете да ни ги покажете нашите последни 25 пораки во сандаче и да одговорите на нив од Сири. Слично на тоа, тој исто така може да ни ги покаже е-поштата од сандачето на одреден контакт, дејствувајќи како филтер за сандаче.
 • Календар: Сири е дел од денот на ден, и едно од најдобрите прашања што може да се постави е: какви настани имам за денес?, И Сири ќе ни ја прочита нашата дневна агенда. Иако ова не е единственото нешто што можете да го направите, ние исто така можеме да создаваме настани од нула или да ги модификуваме постојните.
 • Потсетници: оваа функција исто така ни заштедува време, со создавање потсетник од самата Сири. Покрај тоа, интересно е да се коментира дека можеме да создадеме потсетници врз основа на времето или локацијата. Исто така, имаме можност да ги прегледаме постојните потсетници, да ги модифицираме и да создадеме потсетник во одредена листа.
 • Сметки: опциите што Сири ни ги дава за да забележуваме се: земете нова белешка и покажете ги нашите креирани белешки. На ист начин, ние исто така можеме да додадеме информации на нашите постојни белешки.
 • Види: Siri ни дава можност да поставиме аларми и тајмери. Што се однесува до алармите, можеме да создадеме нов аларм или да ги модифицираме алармите што ги претходно дефиниравме. Во однос на тајмерите, можеме да започнеме нов стоперка, или да го измениме веќе активиран. Друга функција што можеме да ја направиме со Сири е да прашаме колку е часот насекаде во светот.

Слободно време

Спортски резултати од Сири

Овие три функции дојдоа од рака на iOS 6, на WWDC 2012 Apple ги претстави подобрувањата што Siri ќе ги донесе, а вклучените нови функционалности беа:

 • Спорт: нашиот сакан асистент ќе ни обезбеди информации за фудбал (Лига ББВА), кошарка (НБА), бејзбол, американски фудбал и хокеј на мраз. Што се однесува до информациите што ќе ни ги вратите во врска со шпанскиот фудбал, ќе можете да одговорите на прашања во врска со резултатот на омилениот тим, резултатите од последниот ден и пласманот во лигата. Во моментов тој нема информации за европските шампионати.
 • Кине: Според зборовите на „Епл“, Сири е вистински филм. Можеме да бараме кина во близина на нашата позиција или да побараме информации за филмови, режисери или актери. Иако ја губиме можноста да ги читаме прегледите и резултатот на Rotten Tomatoes.
 • Ресторани: потпомогнати од интеграцијата на Yelp, ќе можеме да пребаруваме ресторани засновани на типот на кујна, цена, локација и тераса. Ние исто така можеме да ја видиме вашата оценка, прегледи, цена и да ни доставиме информации како што се телефонскиот број и мапата на местото.

За социјално вмрежување

 

Друга од новите карактеристики што Siri ќе ги донесе во iOS 6 е можноста за објавување пораки на главните социјални мрежи. Во случајот на Twitter можеме да објавиме а чуруликам а во случај на Facebookможеме да го ажурираме нашиот статус или да објавиме порака на нашиот ид.

Мапи

Мапи од Сири

Една категорија што може да има голема корист од користењето на Siri е „Мапи“. Асистентот е многу интересен во овие ситуации затоа што нема да мора да пишуваме, ако не и да ги диктираме командите со глас.

 • Мапи: можеме да го замолиме да не однесе дома, да работи, во куќа на пријател, да не води во град или улица или во трговија или продавница. Покрај тоа, можеме да искористиме малку трик и да додадеме на нашиот контакт адреса на нашата работа или на нашата спортска сала и да го замолиме да не однесе таму.
 • Најдете ги моите пријатели: можеме исто така да ја користиме оваа услуга на Apple за да ги лоцираме нашите пријатели или семејство и да побараме од нив да нè упатат кон нивната позиција.

Други намени

Мапи од Сири

Повеќето употреби на Сири се веќе прегледани, но има уште некои за коментар, и кои не можеме да ги пропуштиме:

 • Време: Можеби изгледа како мал детал, но бидејќи користам Сири не ми треба временска апликација. Асистентот може да ни ја покаже прогнозата за целиот ден или за дел од денот, како што се утро или попладне; прогнозата за нашата локација или друг град; прогнозата за недела или викенд; па дури можеме да прашаме дали ќе врне или не. Како што можете да видите на сликата, Сири е чувствителен на топлина.
 • Торба: Сири исто така ќе дејствува како берзански брокер и ќе ни даде информации за статусот на одредена компанија или одреден берзански индекс.
 • Пребарување на веб: од волшебникот можеме да направиме какво било пребарување на Интернет или да пребаруваме директно на Википедија.
 • Отворете апликации: едноставно кажете го името на апликацијата, ова дејство е особено брзо ако сме во апликација и сакаме да бараме друга или директно да отвориме апликација без да ја бараме меѓу другите.

Интересни детали

Покрај овој преглед на главните функции на Siri, има и повеќе интересни детали за дискутирање за асистентот. Од една страна, важно е да се нагласи дека Сири е многу корисен во ситуации во кои не можеме постојано да ги користиме рацете; Исто така, тоа ќе биде многу добро надополнување за слепите лица; и покрај тоа што го користиме на главниот екран, не можеме да заборавиме дека можеме исто така активирајте го на заклучениот екран и додека користите други апликации. Друг од најпознатите детали за Сири е својствен смисла за хумор, на шпански јазик, исто така, ќе не изненади со некој духовит или смешен одговор, иако не толку како на англиски.

Како негативна точка на верзијата на Сири на шпански јазик, не можеме да користиме Волфрам АлфаЗатоа, пропуштивме голема база на податоци за да и поставиме прашања на Сири, и ќе мора почесто да прибегнуваме кон пребарување на Интернет.

Благодарение на AppleweBlog


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.