Управувајте со RAM меморијата со Memory Clean

ЧИСТ НА МЕМОРИЈА

Денес недела е време да препорачаме апликација за да може да управува со меморијата RAM меморија  на нашите Macs. Тоа е мала апликација, достапна во Mac App Store што ќе ни помогне на многу ефикасен начин.

Откога дојдов во светот на Мек, секогаш бев јасен дека компјутерите со OSX систем имаат повеќе од извонредни перформанси, па затоа можев да верувам слепо. Сепак, понекогаш треба да направите минимално одржување на системот затоа што ако не можеме да постигнеме несакано забавување.

Чиста меморија е апликација која информира за RAM меморијата што е во компјутерот, за меморијата што се користи, зафатената, но неактивна и секако, таа може да ја ослободи за да се забрза работата на Mac.

Многу нови корисници доаѓаат во светот на јаболкото затоа што им е советувано дека со овој тип на компјутер ќе мораат да игнорираат многу технички проблеми што постојат во Виндоус. Во одредена смисла, тоа е вистина и сите знаеме дека тие се компјутери кои работат совршено и на некомплициран начин, што ги тера корисниците да имаат тенденција да земаат здраво за готово дека сè е управувано и саморегулирачки.

Денес ја препорачуваме апликацијата Memory Clean, бидејќи многу пати, она што не е бесплатно што е можно повеќе е RAM меморијата. Кога имаме компјутер со 8 GB RAM меморија, малку е што можеме да зборуваме за недостаток на меморија во кое било дадено време, бидејќи со таа количина границата скоро никогаш не е достигната. Сепак, MacBook Air од 2013 година на пример, има 4 GB RAM меморија, па затоа не би било лошо да управувате со него и да знаете точно каде одите.

Memory Clean е многу лесна апликација за инсталирање. Кога ќе завршите со инсталацијата, се појавува икона во горната лента со мени на работната површина од десната страна на екранот, придружена со количината на бесплатна RAM меморија што ја имаме. Со секундарно кликнување на тој дел, таа ни ја покажува слободната, окупирана, активна и неактивна меморија, како и вкупната RAM меморија што ја има нашиот компјутер.

ЧИСТ БАР за меморија

За да се ослободи RAM меморијата што е можно, само притиснете го десното копче на иконата и притиснете Clean Memory за да започнете да ја празните RAM меморијата од оние процеси што веќе не работат.

Ако направиме еден главен клик на иконата, ќе отвориме дополнителен прозорец во кој се појавуваат истите податоци, иако со малку повеќе детали, и во кој може да се ослободи и меморијата.

ЧИСТ ПРОЗОРИ ЗА МЕМОРИ

Имајте на ум дека ако го ставате компјутерот на „мирување“ постојано и не се навикнувате да го исклучувате толку често, ќе има голем број апликации што ќе бидат извршени и затворени без да го рестартирате Mac, затоа со Memory Clean можете многу брзо да ја ослободите RAM меморијата.

Повеќе информации - Чист диск за меморија бесплатно неколку дена во App Store

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.