Управувајте со темниот режим на вашиот Mac со бесплатната апликација Night Shifty

Ноќна смена е мала апликација со отворен извор што ни овозможува автоматско прилагодување на ја прикажува температурата на бојата како што напредува денот и вклучи го темниот режим од Dock и одредени делови од апликациите. Оваа функција беше вметната во ажурирањето на macOS Sierra и претходеше долготрајната апликација F.lux. Во оваа прилика, развивачот овозможува негово целосно управување од лентата со задачи, правејќи го полесно и полесно користење, без да мора да ги внесувате поставките за внатрешни работи.

Денес уживавме во ажурирање на апликацијата. Сега е можно заедно да управувате и со ноќниот режим и со затемнетиот екран. Ако сакате да го добиете истиот ефект без Night Shifty, мора да влезете во System Preferences-General. Со навремената конфигурација на апликацијата, постигнуваме дека температурата на екранот не е толку студена како што би ја виделе наутро, со неколку кликања на лентата со задачи на работната површина.

Што се однесува до поставките за ноќниот режим, можно е да се активира автоматски, за ноќни моменти. За да го направите ова мора да имате «Од самрак до зори » Ноќна смена ќе знае во кое време од денот и сезоната на годината сте, благодарение на датумот, времето и геолокацијата. Но, ако не ви се допаѓа оваа опција, можете рачно да се справите со неа.

Night Shifty е во бета фаза за време на пишувањето. Може преземете на страницата за развивачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Давид хупа dijo

    Претпоставувам дека ја работи истата функција како F.lux