Како да уредувате PDF-датотеки на Mac

уреди pdf

Форматот PDF, од Adobe, стана стандард во компјутерите и стана главен, а би можеле да кажеме, единствен формат за споделувајте секаков вид документ преку Интернет. Бидејќи е стандарден формат, како што е форматот .zip за компресирање датотеки, за отворање датотеки во овој формат не е потребна инсталирана апликација.

Сепак, работите се комплицираат кога сакаме уредувајте ја вашата содржина, бидејќи за разлика од форматот .docx на Microsoft Word, тој не е наменет за уредување, туку само за споделување. За среќа, постојат апликации кои ни овозможуваат да ја уредуваме содржината на PDF-датотеките на Mac.

Следно, ви ги прикажуваме најдобрите апликации за уредувајте PDF на Mac, апликации кои ќе ги групираме во две категории: бесплатни и платени. Бидејќи бесплатните решенија се секогаш најбарани, главно од корисници кои имаат специфични потреби, ќе започнеме со нив.

Бесплатни PDF уредници за Mac

Преглед

додадете белешки во pdf со Преглед

Во ред, домашната апликација за преглед на macOS не е уредник на PDF-датотеки, но одлична опција е да размислиме дали единственото нешто што сакаме е да додаваме текстуални белешки во датотеки со PDF формат.

Ако вашите потреби не вклучуваат измена на целосен документ во овој формат, туку наместо тоа само сакате да додадете некои Таа уште една корекција, не е неопходно да се прибегнува кон други апликации, особено ако се работи за многу специфичен случај и не е вообичаено во вашиот ден на ден.

LibreOffice Draw

LibreOffice Draw

Комплетот бесплатни алатки кои LibreOffice ни ги дава достапни и со кои можеме да креираме секаков вид документ, ја вклучува апликацијата Draw, а Уредувач на слики компатибилен со формат Adobe.

Со оваа апликација, можеме уредувајте PDF датотеки да ја изменат неговата содржина и подоцна да ја реекспортираат во истиот формат за да ги зачуваат модификациите.

до преземете LibreOfficeDraw, мора да го преземеме целиот сет на апликации преку следниот врска

Професионален PDF

PDF професионалец

PDF Professional Suite е апликација која не само што ни овозможува уредувајте PDF датотеки, но исто така ни овозможува да го креираме од кој било формат.

Оваа апликација обезбедува целосен опсег на функции за забелешка, прегледување, пополнување формулари, потпишување, уредување, обележување, преглед, спојување, делење, компресирање… Покрај тоа, исто така ни овозможува да конвертираме PDF-датотеки во датотеки Word/HTML/TXT/PNG/JPG.

Професионалната PDF апликација е достапна за вас преземете целосно бесплатно во Mac App Store преку следниот линк.

PDF Professional - Забелешка, потпише (врска на AppStore)
PDF Professional - забележете, потпишетеслободен

Inkscape

Inkscape

Иако Inkscape е алатка за цртање, можеме да ја користиме и како Уредувач на датотеки во PDF, се додека при отворањето на документот ја штиклираме опцијата Увези текст како текст во процесот на конверзија. Откако ќе го уредиме документот, можеме повторно да го извеземе во PDF формат.

Ако PDF документот што треба да го уредите, вклучи која било слика со која сакате да манипулирате, апликацијата што ви треба, доколку не користите уредник на слики редовно или сакате да губите што е можно помалку време, е Inkscape.

Можете преземете inkscape потполно бесплатно за Mac преку овој линк. Оваа апликација е исто така достапна, исто така целосно бесплатна, за Виндоус и Линукс.

Skim

обезмастено pdf

‎Skim‎ е бесплатна апликација која ги проширува можностите на апликацијата за преглед на macOS. Оваа апликација е дизајнирана како алатка за прегледување и забележување научни статии (позната како документи). Програмата може да се користи за прегледување на која било PDF-датотека.

Најлошото нешто во врска со оваа апликација е неговиот интерфејс, интерфејс за кој навистина е потребно време да се навикне да може удобно да работи со него секојдневно.

Со Skim, можеме да ги гледаме PDF-датотеките на цел екран, додавање и уредување белешки во документот, извезува белешки како текст, компатибилен е со Spotlight, ни овозможува да го истакнеме најважниот текст, вклучува интелигентни алатки за сечење...

Ние можеме преземете Skim бесплатно преку ова линк.

Платени PDF уредници на Mac

PDF експерт

PDF експерт

Една од апликациите поцелосно Достапна на Mac App Store е PDF Expert, апликација од истите развивачи како и клиентот за пошта Spark. Со оваа апликација можеме да уредуваме секаков вид на документ како и да ги креираме, да додаваме заштита, сертификати...

PDF експерт: Уреди PDF Цената е на 79,99 евра на Mac App Store.

Експерт за PDF – уредувајте, потпишувајте PDF-датотеки (врска на AppStore)
Експерт за PDF - уредувајте, потпишувајте PDF-датотеки149,99 евра

Adobe Acrobat

Adobe Acrobat

Бидејќи Adobe е креатор на PDF формат, една од најдобрите апликации за работа со овој тип на датотеки е Adobe Acrobat. Со оваа апликација, не само што можеме да уредуваме датотеки во PDF формат, туку можеме и креирајте ги, додајте полиња за пополнување на веќе креирани документи, заштитете ги документите со лозинка, вклучете сертификат...

За да користите Adobe Acrobat Потребна е претплата на Adobe Creative Cloud, па освен ако редовно ја користите оваа апликација, не вреди да ја плаќате месечната претплата.

PDFElement - Уредник PDF и OCR

PDFElement - Уредувач на PDF и OCR

PDFElement е уште една интересна апликација што треба да се земе предвид, се додека обично работите со датотеки во овој формат, бидејќи е неопходно плаќаат месечна, квартална или годишна претплата. Единствената предност во однос на онаа што ја нуди Adobe Acrobat е што е поевтин.

Со PDFElement можеме уредувајте PDF-датотеки, додавајте ознаки и прибелешки од секаков вид, креирајте PDF-датотеки од други формати на датотеки, креирајте и пополнете обрасци од секаков вид, потпишувајте PDF, групирајте документи...

PDFelement–PDF уредник и OCR (врска на AppStore)
PDFelement–PDF уредник и OCRслободен

Онлајн уредници на PDF

Мал пад

Мал пад

Иако тоа не е удобен метод и не повикува да ја одржува приватноста, на интернет се наоѓа уште едно интересно решение при уредување PDF-датотеки Мал пад.

Smallpdf е а веб-базиран PDF уредник што ни овозможува да уредуваме датотеки во овој формат. Нуди бесплатен пробен период, а верзијата Pro бара месечна претплата и има екстензија на прелистувачот.

PDFescape

pdf издувни гасови

Друга онлајн опција достапна за уредување датотеки се наоѓа на PDFescape, потполно бесплатно решение кое неви овозможува да уредувате датотеки до 10 MB или 100 страници. Достапно е и преку екстензија за Chrome, Firefox, Edge...

Благодарение на оваа веб-страница, можеме уредувајте, креирајте и прегледувајте документи во PDF формат, додавајте прибелешки, пополнете формулари и пристапете до документи кои се заштитени со лозинка, се додека тоа го знаеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.