Услугите му даваат на Apple многу повеќе приходи од неговите производи

Денот го завршуваме со напис за размислување во кој сакам да ги споделам мислите што ги имав откако ги анализирав финансиските резултати објавени од Apple за последниот квартал. Малкумина се обичните луѓе оние кои застануваат за да погледнат колку заработува Apple или какви работи се тие што пријавуваат најголем приход. 

Ако малку анализираме што тие објавија, гледаме компанија што се реинвестираше не само во однос на своите производи. Се соочуваме со компанија која успеа да создаде квалитетни услуги кои го поддржуваат целиот нивен екосистем и како следбениците на јаболкото во што се за loveубени се нивните уреди, тие удрија во ноктот во главата при создавањето услуги за нив. 

Кога зборувам за услугите, зборувам за iCloud, Apple Music, iTunes Store, App Store или Mac App Store, услуги и онлајн продавници што се чини дека известуваат за многу придобивки на компанија чија филозофија на раѓање беше создавање на „производи“ што ги прават луѓето среќни. 

Подоцна сфатија дека пазарот се движи кон стриминг и складирање кон облакот, но сепак, тие секогаш знаеја дека вистинскиот потенцијал не е само во она што тие го лансираа во форма на производи. но во апликациите што започнаа од умовите на милиони програмери. 

Ова е причината зошто „Епл“ можеше да каже дека има добиено многу повеќе со услугите што ги нуди за своите уреди отколку со заедничката продажба на „Епл Воч“, „ЕрПодс“, „Епл ТВ“ и „Ајпад“. Самите производи се многу задоволителни, но Apple знае дека на крајот она што поминува е време И затоа, претплатите и содржината се менуваат и следбениците мораат да ги ажурираат и купуваат.

Appleе започне ли Apple да ја намалува разновидноста што моментално постои во секој тип на уреди во однос на боите, големини и капацитети со цел да се поттикнат повеќе реклами за услуги? Јасно е дека ако сакате да истражувате каква ќе биде иднината, почетокот поминува низ она што тие го прават во моментов. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.