Фишинг или фишинг повеќе активни од кога било овие денови

Phishing

Овие недели во кои сите сме дома, треба да бидеме повнимателни од кога и да е со предметот на фишинг или кражба на идентитет, и од е-пошта што пристигнуваат во име на „Епл“ или како онаа што ја оставаме подолу од позната банка. Без оглед на видот на поштата што ја добиваме, секогаш мора да осигураме дека е вистинска, не можеме да ги понудиме нашите податоци на која било банка или продавница за апликации, итн. Во овој случај, ние ќе инсистираме да направиме едноставен чекор за да откриеме дали станува збор за автентична е-пошта или лажна е-пошта.

банкија

Логично, здравиот разум е важен во овој случај, но тие секогаш можат да нè фатат од страв и затоа советот што секогаш го даваме во сите случаи е погледнете го испраќачот на оваа е-пошта. Сликата што ја оставаме над овие редови е јасна, Банкиа не ја испрати оваа е-пошта и јас не сум клиент на оваа банка ...

Како што можете да видите на сликата од екранот, испраќачот не е Bankia и тоа е случај во сите е-пошта од овој тип што пристигнуваат. Покрај тоа, граматичките грешки се обично вообичаени иако е точно дека тие се сè поретки во овој вид пошта. Бидете внимателни со е-поштата од Нетфликс, продавницата на Епл, банки и други. Во случај на Apple, можеме дури и да објавиме фишинг во оваа е-пошта reportphishing@apple.com. Ако испраќате порака од Пошта на вашиот Mac, вклучете ги информациите за заглавието со избирање на пораката и избор Препратете како прилог во менито Порака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.