Како да ја намалите резолуцијата на вашите фотографии на Mac

преземете фотографии на Mac

Кога станува збор за споделување фотографии или каков било вид на слика преку интернет, во зависност од методот што ќе го користиме, повеќе од веројатно е дека ќе бидеме принудени да намалете ја резолуцијата на фотографиите, со цел да се намали конечната големина на датотеката или датотеките за споделување.

Намалувањето на резолуцијата на вашите фотографии на Mac е многу брз и лесен процес и, во зависност од потребите на корисниците, можеме да го извршиме овој процес природно без да инсталираме некоја апликација или да бидете принудени да прибегнете кон Mac App Store или дури и веб-локација.

Преглед

Преглед

Најбрзиот и најлесниот процес за намалете ја резолуцијата на повеќе слики Без да инсталирате некоја апликација на нашиот Mac, неопходно е да ја користите домашната апликација за преглед.

Прегледот е еден од најдобрите апликации достапни природно на кој било оперативен систем, бидејќи не само што ни овозможува да ја промениме резолуцијата / големината на фотографиите, туку ни овозможува и да креираме пропусници фотографија во PDF, извезете ги сликите во други формати ...

Ако сакате намалете ја резолуцијата на вашите фотографии на Mac со Преглед, мора да ги следите чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Прво на сите кликнете двапати преку сликата, така што таа автоматски се отвора со апликацијата Преглед.
 • Следно, го притискаме молив сместен веднаш пред полето за пребарување.
 • Следно, кликнете на копчето Прилагодете ја големината.
 • Конечно, ја поставуваме големината / резолуцијата сакаме добиената слика да ја има.

Овој процес може да се направи во серии, отворање на првото место Преглед, влечење на сите слики во апликацијата, нивно избирање и кликнување на копчето Прилагоди големина.

Фотошоп

Фотошоп

Si обично користите PhotoshopМожете да ја користите оваа апликација за брзо менување на резолуцијата на вашите фотографии со креирање макро и секогаш при рака, така што, кога ќе ја стартувате, тој ќе го спроведе процесот автоматски.

до намалете ја резолуцијата на фотографијата во Photoshop, мора да ги извршите следниве чекори:

 • Откако ќе ја отворите апликацијата, притиснете ја комбинацијата на копчиња Контрола + Alt + I.
 • Во тој момент ќе се прикаже прозорец каде што треба поставете резолуција сакаме сликата да ја има и кликнете на прифати.

Ако го зачувате овој процес во макро, можете брзо менувајте ја големината од сите фотографии што ги сакате само со нејзино вклучување.

GIMP

GIMP

Во Јас сум од Мек, зборувавме за GIMP во голем број на прилики, бесплатниот Photoshop. GIMP е потполно бесплатна апликација за уредување фотографии со отворен код која ни овозможува да ги извршуваме истите функции како Photoshop, освен понапредните функции кои се достапни само во апликацијата Adobe.

За секој домашен корисник, GIMP е повеќе од доволно, бидејќи неговата работа е многу слична на онаа што ја нуди Photoshop. Ако користите Photoshop незаконски, треба да го пробате GIMP. Ако сакате да знаете како да се намали резолуцијата на фотографија во GIMPПотоа ви ги прикажувам чекорите што треба да ги следите:

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата, одиме во горното мени, кликнете на Слика - Скалирај ја сликата.
 • Следно, ја воспоставуваме новата резолуција што сакаме да ја користиме и кликнуваме на Да се ​​искачи.

Ти можеш преземете GIMP бесплатно од овој линк.

Оптимална слика

Оптимална слика

Интересна апликација чија единствена мисија е намалување на резолуцијата на сликите е ImageOptim, апликација со отворен код под термините GPL v2 или понова верзија, која ни овозможува да ја преземеме и користиме апликацијата целосно бесплатно и не вклучува никаков тип на реклами.

оваа апликација се интегрира со macOS, за да можеме да го користиме на три различни начини:

 • Влечете ги сликите на кои сакаме да ја намалиме резолуцијата
 • Преку Пронаоѓачот.
 • Преку командната линија.

ImageOptim не е достапен на Mac App Store, затоа не им верувајте на апликациите што имаат слично име. Оваа апликација е достапна само за преземање преку нејзината веб-страница со кликнување на овој линк.

ImageAlpha

ImageAlpha

Уште една интересна потполно бесплатна апликација за намалете ја резолуцијата на PNG сликите со транспаренти, тоа е ImageAlpha, потполно бесплатна апликација чиј изворен код е јавно достапен.

ImageAlpha ја намалува големината на 24-битните PNG-датотеки (вклучувајќи алфа транспарентност) при примена на компресија и конверзија со загуби во поефикасен PNG8 + алфа формат.

Како работи ImageAlpha? Мора да ја повлечеме PNG сликата на апликацијата откако ќе ја отвориме на нашата работна површина. Малите слики брзо ќе се претворат, но ако заземат повеќе простор, процесот може да потрае неколку секунди.

Ти можеш преземете и инсталирајте ImageAlpha преку овој линк.

ImageOptim преку веб

ImageOptim преку веб

Погоре зборувавме за апликацијата ImageOptim за намалување на резолуцијата на фотографиите, фантастична апликација. Сепак, за сите оние корисници кои тие не сакаат да инсталираат апликација кои ќе ги користат за многу кратко време или повремено, на располагање ги имаат Веб верзија ImageOptim.

Оваа веб-верзија, очигледно не работи толку брзо, но за конкретни случаи тоа е повеќе од доволно. Преку оваа веб верзија можеме:

 • Поставете го квалитетот: низок, среден или висок.
 • Поставете го квалитетот на бојата: неуредна, автоматска, остра.
 • Изберете го форматот во кој сакаме да го конвертираме помеѓу jpg и png.

Веб верзијата на ImageOptim ни дозволува само да конвертираме од датотека во датотека. Откако ќе го поставиме на платформата со кликнување на копчето Изберете датотеки, конвертираната слика ќе се преземе автоматски.

TinyJPG

TinyJPG

Ако не сакате да ја користите домашната апликација Preview и претпочитате да го спроведувате овој процес преку веб-страница, можете да го направите благодарение на TinyJPG. Мал JPG ни дозволува намалете ја резолуцијата на сликите jpg, webp и png во серии до 20 слики, со максимална големина по датотека од 5 MB.

Ако големината на која било или на сите слики поединечно надминува 5 MB, нема да можете да ја користите оваа веб-локација.

Како функционира TinyJPG? Процесот е едноставен како пристап до вашата веб-страница и влечење максимум 20 слики кои поединечно не надминуваат 5 MB.

Откако ќе заврши процесот, ќе се прикаже, по датотека, оригиналната големина и добиената големина по компресија плус врска за преземање на датотеката и стапката на компресија.

На крајот ни покажува врска до преземете ги сите компресирани сликизаедно со просечната стапка на компресија и просторот за складирање што го заштедуваме.

Веб-резоализатор

WebResizer

Една од најкомплетните веб-страници за намалување на големината и резолуцијата на фотографиите на Mac покрај тоа што ни дозволува сменете ја ориентацијата на сликата и поставете специфична ширина или висина es Веб-резоализатор.

Покрај тоа, исто така ни овозможува да ги исечеме фотографиите, за да можеме да ја користиме оваа веб-страница како уредувач на фотографии за користење но онлајн за да можеме да го користиме од кој било уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.