Функцијата SharePlay се враќа на бета верзиите на macOS Monterey

споделување игра

Вчера попладне, по шпанско време, компанијата со седиште во Купертино ги лансираше првите бета од првите ажурирања што ќе пристигнат во иднината на iOS 15, watchOS 8 и tvOS 15. Но, покрај тоа, исто така, започна и macOS Monterey XNUMX бетаЗапомнете, тој с yet уште не е достапен во последната верзија.

Функцијата SharePlay, која Apple се повлече од најновите бета верзии на iOS 15 (не е достапно со објавувањето на конечната верзија) и macOS Монтереј, се врати со објавувањето на овие бета, па веројатно нема да треба да чекаме долго за да бидат достапни.

SharePlay им нуди на корисниците можност да слушаме музика, да гледаме ТВ или да вежбаме Apple Fitness + со нашите пријатели преку FaceTimeНа Технологијата ги одржува сите учесници во совршена синхронизација, додека ги одржува индивидуалните опции како што се преводи.

Со враќањето на оваа функција, програмерите кои сакаат интегрирајте ја работата на вашите апликации преку FaceTime можат повторно да го сторат тоа.

Објавување на конечната верзија на macOS Monterey

Причината зошто Apple ја отстрани оваа функционалност во најновите бета верзии на macOS Monterey и iOS е непозната, но во тоа време Apple тврди дека функционалноста ќе биде достапна на есен, веројатно со објавување на конечната верзија на macOS Monterey.

Ова движење има некоја логикаОткако започна функцијата што не е достапна на сите уреди на кои ќе работи (бидејќи macOS Monterey не е лансиран истовремено со iOS 15), Apple претпочита да почека уште малку. Вкупно, ние веќе живеевме без таа функција, можеме да продолжиме да го правиме тоа уште неколку недели.

Во врска со лансирањето на конечната верзија на macOS Monterey, засега не го знаеме датумот, но ако се потврдат гласините што упатуваат на друг настан во месец октомври, повеќе од веројатно е дека Apple го спои настанот со датумот на претставување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.