Копирајте и залепете не работи на Mac? Ние ве учиме да го решите

Оперативниот систем на нашиот Mac е еден од најстабилните. Сепак, не постои систем за измама. Исто така, ако постојано ажурирате до најновата верзија, можно е овие можни дефекти на системот автоматски да се коригираат кога повторно ќе го инсталирате тој дел што содржи грешки.

Еден од нешто едноставните неуспеси, но тоа ни пречи е функција за заклучување и копирањеЗатоа, практикувајќи секој корисник, користете ја оваа функција секој ден. Ако не ви успеа во која било пригода, ќе ви покажеме како брзо да го решите и тоа на два различни начина, за да можете да го изберете оној кој е најлесен за вас. 

Она што треба да го направиме е повторно стартување на оваа одлика, односно принудете го да се затвори и повторно да се отвори. Оваа акција ги решава скоро сите заглавени во таблата со исечоци или други проблеми.

Опција 1: Со мониторот за активност.

 • Во овој случај, ќе одиме на мониторот за активност, кој се наоѓа во папката со апликации:
  • Од Пронаоѓач, на следната патека: Апликации / комунални услуги, или,
  • од Центарот на вниманието, пристап со: Command + Spacebar и пишување Монитор за активност.
 • Откако ќе се отвори, во полето за пребарување горе десно, мора да напишеме: табла
 • Изберете ја опцијата pboard и кликнете на X, што е горе лево.
 • Appearе се појави опција, која нè предупредува ако сакаме да го запреме процесот. Clickе кликнеме на „Присилен излез“
 • Сега можеме затворете го мониторот за активност.

Функцијата автоматски се затвора и повторно се отвора. Слично е на рестартирање на системот, но исклучиво на таа функција. Сега тестирајте дали функцијата "копирај и залепи" работи правилно.

2-та опција: Преку терминалот.

 • Во оваа пригода, ќе го повториме првиот чекор од претходната опција, но овој пат, бараме во папката апликации или во центарот на вниманието на апликацијата: терминал. 
 • Откако ќе се отвориме, пишуваме: плоча за килал.
 • Сега можеме излез од терминалот. 

Било која од овие две опции треба да го реши проблемот. Ако не, рестартирајте.

Оваа одлика не е ексклузивна само за macOS High SierraЗатоа, можете да го примените во пракса дури и ако имате претходен macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Добро !!

  Од последното ажурирање, копирањето / залепењето престана да работи за мене. Ги испробав двата методи што ги спомнуваш .. но не ми одговара. Не знам дали знаете нешто во врска со прашањето зошто со тоа последно ажурирање престана да работи. Ако има некој друг начин, јас би го ценел тоа.

  Честитка.

 2.   Ентони dijo

  Ниту една од двете опции не работи за мене

 3.   Чави dijo

  Копирање - вметнувањето не ми одговара исто така ... Јас го испробав напишаното и ништо, ги користам овие команди за работа од ден на ден и ми создаваат многу проблеми ...

 4.   Белен Фуртадо dijo

  Здраво, командите за копирање и залепеност од последното ажурирање не работат за мене. Дали најдовте решение за ова?

 5.   Лисет dijo

  Здраво, тој не ми ги дава овие чекори, се обидов неколку пати и ништо ... ПОМОГНЕТЕ цел ден, тој не сака да ме удри ниту ништо 🙁

 6.   Хуан Карлос Вилалобос dijo

  Секое! Тоа не функционира.

 7.   Liz dijo

  Тотален генијалец! Изнудив и веднаш работеше! благодарам вкупно