Chrome 66 ни овозможува да ги извезуваме нашите лозинки

Иако повеќето корисници на Mac користат Safari за прелистување на Интернет, не сите корисници го прават тоа, и многумина се корисници кои претпочитаат да користат Google Chrome, апликација која и покрај постојаните обиди на Google за нејзино подобрување, сè уште е свиња со ресурси.

Додека Google успева да го најде вистинскиот клуч, компанијата продолжува да објавува нови ажурирања на својот прелистувач додавајќи нови функции. Најновото ажурирање на Chrome, со кое прелистувачот ја достигнува верзијата 66, ни овозможува лесно да ги извезуваме лозинките што сме ги зачувале, за да можеме секогаш да ги имаме при рака кога ни треба.

Иако е вистина дека извозот на зачувани лозинки може да нема многу смисла за многу корисници, за оние безначајни кои обично не се најавуваат секое долго време, тоа е фантастична опција, бидејќи не мора постојано да пристапуваат до делот Ја заборавив мојата лозинка и полагање на тестовите за да докажеме дека сме легитимни сопственици на сметката.

Како да извезувате лозинки од Google Chrome

 • Прво одиме во горниот десен агол, кликнете на точките и пристапуваме до Поставки за Chrome.
 • Потоа кликнете на Напредни поставки.
 • Во делот Лозинки и форми Кликнете на Управувајте со лозинки.
 • На десната страна од насловот Зачувани се лозинки, кликнете на трите точки лоцирани вертикално за да изберете Извоз на лозинки.
 • За да се осигураме дека сме вистински сопственик на Mac, а со тоа и на податоците на Chrome, ќе ни ја побара лозинката на нашиот корисник на Mac, а не на сметката на Google.
 • Кога ќе влезете во него, ќе не праша каде што сакаме да ја зачуваме датотеката во формат .csv со лозинките, информирајќи не дека мора да ја чуваме датотеката на безбедно место и далеку од pryубопитните погледи.

Веќе некое време, повеќето услуги достапни преку Интернет, дозволете ни да пристапуваме преку наменски апликации од мобилни уреди, така што прелистувачот се користи сè помалку. За секогаш да имате локализирана лозинка, препорачливо е да користите управувач со лозинки кој е мултиплатформа, така што кога ги менуваме лозинките на Mac или додаваме нова услуга, да ги имаме веднаш достапни на нашиот мобилен уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)